Państwo
Sąd w Chrzanowie uznał, że portal może skarżyć postanowienie o wydaniu danych
adres IP| amicus curiae| dane telekomunikacyjne| HFPC| Internet| Obserwatorium Wolności Mediów| wolność słowa
włącz czytnikAdministratorzy stron internetowych powinni mieć możliwość zakwestionowania zasadności postanowienia prokuratury, która domaga się wydania adresów IP oraz innych danych autorów komentarzy na portalach internetowych – uznał w precedensowym wyroku Sąd Rejonowy w Chrzanowie.
W wyroku z 4 stycznia br. sąd ten stwierdził, że na postanowienie prokuratury o żądaniu wydania adresów IP przysługuje zażalenie.
Jak informuje Obserwatorium Wolności Mediów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która złożyła w tej sprawie opinię przyjaciela sądu, sprawa dotyczy Piotra Tarczyńskiego, redaktora naczelnego portalu przelom.pl. Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie, w związku z prowadzonym przez nią postępowaniem o zniesławienie, 18 czerwca 2015 r. zwróciła się do dziennikarza z żądaniem wydania adresów IP oraz danych użytkowników portalu, którzy komentowali zamieszczane przez redakcję artykuły. Red. Tarczyński złożył zażalenie na postanowienie Prokuratury, które zostało rozpoznane przez Sąd Rejonowy 4 sierpnia 2015 r.
Postanowienie prokuratora uchylone
Sąd uchylił postanowienia prokuratury, wskazując, że organ prowadzący postępowanie powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy wpisy wypełniają znamiona przestępstwa, a dopiero później podjąć czynności zmierzające do ustalenia tożsamości autorów.
Prokuratura 20 sierpnia 2015 r. wydała kolejne postanowienie, w którym zwróciła się o wydanie adresów IP oraz innych danych wskazanych osób, znajdujących się w posiadaniu reakcji. Redaktor naczelny po raz kolejny zaskarżył to żądanie do sądu. Tym razem jednak sąd nie badał sprawy merytorycznie, ale postanowieniem z 12 listopada 2015 r, stwierdził, że dziennikarzowi w ogóle nie przysługiwało prawo do zażalenia postanowienia prokuratury. Sąd pozostawił zatem zażalenie P. Tarczyńskiego bez rozpoznania.
Dziennikarz zaskarżył tę decyzję. Ostatecznie 4 stycznia 2016 r. sąd wydał postanowienie, w którym nie zgodził się z tym, że na czynność prokuratury w postaci zażądania udostępnienia adresów IP i innych danych użytkowników, administratorowi portalu nie przysługiwało zażalenie i uchylił postanowienie sądu z 12 listopada 2015 r. (sygn. akt II Kp 351/15). Sprawa red. Tarczyńskiego jeszcze się nie kończy. Sąd zbada teraz zasadność żądania udostępnienia danych przez redakcję.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Senat poprawia niekonstytucyjne ustawy
Ochrona dziennikarskich źródeł informacji w dobie cyfrowej w świetle Konwencji i Konstytucji
Nowy stary projekt ustawy o policji
Służby wciąż poza kontrolą: stanowisko Fundacji Panoptykon
Sąd o wydaniu prokuraturze danych internautów: najpierw trzeba stwierdzić, że wpisy są zniesławiające
TS UE: zachowanie danych osób odwiedzających witrynę a obrona przed atakami cybernetycznymi
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.