Państwo



Stanowienie prawa: u prezydenta o "Zielonej Księdze"

Konstytucja| Olgierd Dziekoński| regulamin Sejmu| regulamin Senatu| rzetelna legislacja| Trybunał Konstytucyjny| Zielona Księga

włącz czytnik

- Wydaje się, że oprócz skutków finansowych, każdy wnioskodawca powinien przedstawić również skutki społeczne, gospodarcze oraz skutki dla obywateli w zakresie praw i ochrony interesów jednostki. Warto, żeby konstytucja zwróciła na to uwagę - ocenił minister Dziekoński.

Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny sformułował zasadę tzw. poprawnej legislacji, zgodnie z którą całościowa ocena skutków danego projektu legislacyjnego powinna być przedmiotem publicznej konsultacji. - Wydaje się, że to jest bardzo ważne z punktu widzenia normy konstytucyjnej, stabilizującej system stanowienia prawa - uważa minister.

Warto także – według Olgierda Dziekońskiego - wprowadzić rozwiązanie, w którym wnioskodawca byłby odpowiedzialny za projekt do samego końca procesu legislacyjnego. - Chodzi m.in. o to, aby wnioskodawca miał możliwość wycofania projektu w każdym momencie tego procesu, o ile uważa, że jego intencje czy rozwiązania w projekcie są wypaczone - wyjaśnił minister.

Tłumacząc intencje opublikowania "Zielonej Księgi" minister Dziekoński zaznaczył, że prezydentowi zależy nie tylko na lepszym prawie, ale także na prawie powszechnie akceptowanym przez obywateli.

- Najgorsze jest takie prawo, które uważamy za narzucone przez kogoś. Mamy nadzieję, że "Zielona Księga" będzie służyła do zasypania tego bardzo niedobrego rowu, który pojawia się w przestrzeni publicznej; rowu, który mówi - tu jesteśmy my, a tam są oni, nie mówiąc, kim są ci oni. Jeżeli potrafimy powiedzieć: tak, my, obywatele, mamy wpływ na stanowione prawo, czujemy się związani z tym prawem, wówczas łatwiej będzie to prawo przestrzegać i realizować - podsumował minister.

Uczestnicy podkreślali, że publikacja "Zielonej Księgi", podobnie jak - zainicjowane przez Prezydenta RP - Forum Debaty Publicznej to ważna inicjatywa w zakresie kształtowania dialogu społecznego oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego.

W dyskusji panelowej uczestniczyli: Mirosław Barszcz, ekspert podatkowy, Radosław Gumułka, Grupa Gumułka, Mariusz Haładyj, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, dr hab. prof. UŚ Maciej Szpunar, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Katarzyna Urbańska, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” oraz Izabella Żyglicka, Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.K. Izabella Żyglicka i Wspólnicy.
Prezydent.pl

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.