Państwo
Tekst jednolity nieaktualny już w dniu publikacji
Dziennik Ustaw| Jacek Żmuda| Lech Czapla| Marszałek Sejmu| RCL| ustawa o pomocy społecznej| Wolters Kluwer Polska
włącz czytnikZdaniem autorów wystąpienia do Marszałka Sejmu, konsekwencją tak znacznej rozbieżności czasowej między datą obwieszczenia w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy a datą ogłoszenia tego obwieszczenia w Dzienniku Ustaw jest fakt, iż w tym czasie nie tylko zostały uchwalone, ale także weszły w życie dwie ustawy zmieniające ustawę o pomocy społecznej, których opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu RP nie uwzględnia. - Bardziej istotne jest jednak to, że ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 2013 r. pod poz. 182 jednolity tekst ustawy o pomocy społecznej nie odzwierciedla stanu prawnego obowiązującego w dniu jego ogłoszenia – napisał Jacek Żmuda, dyrektor Redakcji Produktów Elektronicznych prowadzącego System Informacji Prawnej LEX wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. - W tym przypadku, uprawnione wydaje się stwierdzenie, że ogłoszony w oficjalnym dzienniku urzędowym jednolity tekst ustawy o pomocy społecznej w istocie wprowadza w błąd, co do rzeczywistego stanu prawnego – dodaje dyrektor Żmuda.
Do wątpliwości wydawcy Lex-a odniósł się Lech Czapla, szef Kancelarii Sejmu. W swoim piśmie stwierdza on, że obwieszczenia w sprawie ogłoszenia tekstów ustaw są niezwłocznie po podpisaniu przez Marszałka Sejmu kierowane drogą elektroniczną do Rządowego Centrum Legislacji. W przypadku omawianej ustawy nastąpiło to 15 listopada 2012 roku i dokument powinien być przez ten organ niezwłocznie opublikowany. - Dlatego adresatem przedstawionych przez szefa wydawnictwa Wolters Kluwer Polska uwag powinien być prezes Rządowego Centrum Legislacji, a nie Sejm – czytamy w piśmie szefa Kancelarii. Dodaje on także, że pod koniec stycznia tego roku sygnalizował problem szefowi RCL. Z treści pisma szefa Kancelarii Sejmu nie wynika, czy prezes Rządowego Centrum Legislacji zareagował na te sygnalizację a także, czy zapowiedział jakieś zmiany w zasadach publikowania tekstów jednolitych aktów prawnych.
Lex.pl
http://www.lex.pl/informacje-o-autorze/i/krzysztof-sobczak
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.