Państwo
Tekst jednolity nieaktualny już w dniu publikacji
Dziennik Ustaw| Jacek Żmuda| Lech Czapla| Marszałek Sejmu| RCL| ustawa o pomocy społecznej| Wolters Kluwer Polska
włącz czytnikW listopadzie ujednolicono w Sejmie tekst ustawy o pomocy społecznej. W Dzienniku Ustaw ukazał się on dopiero w lutym, gdy w życie weszły dwie dodatkowe zmiany do tej ustawy. – To wprowadza w błąd czytelników Dziennika co do obowiązującego stanu prawnego – twierdzi Jacek Żmuda, szef redakcji LEX-a.
Redaktorzy Serwisu Informacji Prawnej LEX dostrzegli rozbieżności czasowe między datami obwieszczeń Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustaw a datami ogłoszenia tych obwieszczeń w Dzienniku Ustaw. Wydawca zasygnalizował więc problem Marszałkowi Sejmu. Jednak Kancelaria Sejmu twierdzi, że za tę sprawę odpowiada organ wydający dzienniki ustaw.
Zdaniem autorów wystąpienia do Marszałek Sejmu, z rozbieżności tych wynikają negatywne konsekwencje związane z ustawami uchwalanymi po datach sporządzenia obwieszczeń, a wchodzącymi w życie przed datami ogłoszenia tych obwieszczeń w Dzienniku Ustaw.
Reprezentatywnym przykładem takich negatywnych konsekwencji – czytamy w wystąpieniu - mogą być sytuacje związane z ogłoszeniem w Dzienniku Ustaw jednolitego tekstu ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182). Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP w tej sprawie pochodzi z 14 listopada 2012 r., a z jego pkt 1 wynika, że tekst jednolity tej ustawy uwzględnia zmiany wprowadzone przez 12 ustaw oraz zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed dniem 12 listopada 2012 r.
Dziennik Ustaw zawierający tekst jednolity ustawy o pomocy społecznej ogłoszony został w dniu 7 lutego 2013 r. A tymczasem ustawą z 23 listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1544) zmieniono z dniem 1 stycznia 2013 r. art. 6 pkt 7 i art. 42 ust. 4 i 5 ustawy o pomocy społecznej (zob. art. 13 i art. 21 ustawy zmieniającej z dnia 23 listopada 2012 r.). Z kolei ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 1548) zmieniono z dniem 1 stycznia 2013 r. art.37 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej (zob. art. 4 i art. 15 ustawy zmieniającej z dnia 7 grudnia 2012 r.).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.