Państwo



Wspaniałe życie parlamentarzysty

"kilometrówki"| biuro poselskie| diata poselska| Dom Poselski| immunitet| poseł| Sejm| Senat| senator| urlop bezpłatny

włącz czytnik

Zarobki i inne gratyfikacje

Parlamentarzysta, który zdecyduje się poświęcić tylko pracy posła lub senatora ma prawo do otrzymywania uposażenia, które odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu – tj. 9 892,30 złotych brutto. Większość parlamentarzystów korzysta z bezpłatnego urlopu na czas kadencji lub zawiesza działalność gospodarczą, choć część woli w dalszym ciągu koncentrować się na aktywności pozaparlamentarnej, zwłaszcza gdy przynosi ona zdecydowanie większy dochód. Każdemu parlamentarzyście (zawodowemu i niezawodowemu) przysługuje nieopodatkowana dieta w wysokości 2743,08 złotych miesięcznie. Dodatkowo poseł lub senator będący przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym komisji może liczyć na dodatki funkcyjne (od 10 do 20% kwoty uposażenia), choć nie mogą one w sumie wynieść więcej niż 35% uposażenia.

W momencie, gdy parlamentarzysta nie zostanie ponownie wybrany przysługuje mu odprawa w wysokości trzech uposażeń. Jeśli poseł lub senator otrzymał urlop bezpłatny, po zakończeniu urlopu lub po wygaśnięciu mandatu, poprzedni pracodawca jest obowiązany go zatrudnić na tym samym lub równorzędnym pod względem płacowym stanowisku pracy, z wynagrodzeniem identycznym do tego, gdyby poseł lub senator nie skorzystał z urlopu bezpłatnego. Rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z posłem lub senatorem oraz zmiana warunków jego pracy lub płacy w ciągu dwóch lat po wygaśnięciu mandatu może nastąpić tylko za zgodą Prezydium Sejmu lub Prezydium Senatu (za wyjątkiem stosunku pracy z wyboru).

W przypadku, gdy parlamentarzysta nie realizuje swojego podstawowego prawa i obowiązku tj. czynnego uczestnictwa w pracach Sejmu lub Senatu oraz Zgromadzenia Narodowego, a także ich organów, wtedy Marszałek zgodnie z regulaminem Izby może zarządzić obniżenie uposażenia i diety (albo jednego ze świadczeń) o 1/30 za każdy dzień w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności lub za niewzięcie udziału w ponad 1/5 głosowań w danym dniu.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.