Publicystyka
Pięć zasad bezpiecznego korzystania z e-bankowości
bezpieczeństwo w sieci| certyfikat bezpieczeństwa| e-bankowość| login| przestępczość internetowa| rachunek internetowy| urządzenia mobilne
włącz czytnikUważaj na podejrzane prośby
Banki nigdy nie proszą o podanie danych do logowania czy kodu jednorazowego, jeśli sami nie zainicjujemy kontaktu lub operacji na rachunku. Należy więc ignorować wszelkie podejrzane e-maile z prośbą o zalogowanie do banku (oszuści podstawiają w ten sposób fałszywą stronę internetową), zainstalowanie nowego certyfikatu bezpieczeństwa (najpewniej jest to wirus), czy otwarcie podejrzanego załącznika. Często tego rodzaju podejrzane wiadomości mogą pojawić się w okresie zmian, takich jak na przykład połączenie banków czy modernizacja serwisu transakcyjnego. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność.
Wyrób sobie kilka prostych nawyków
Żadne z powyższych działań nie okaże się wystarczająco skuteczne, jeśli aż nadto będziemy chcieli uprościć sobie korzystanie z bankowości elektronicznej. Inaczej mówiąc, warto zachować równowagę między ergonomią, a bezpieczeństwem. Dlatego w przypadku bankowego serwisu przed zamknięciem przeglądarki koniecznie należy się wylogować. Warto także zrezygnować z oferowanych przez przeglądarkę opcji autouzupełniania danych do logowania oraz zapamiętywania haseł. Wykonując przelew zewnętrzny lepiej przepisać numer rachunku niż go przekleić z wiadomości lub pliku zapisanego na komputerze. Jeśli mimo wszystko wybierzemy opcję przeklejenia należy sprawdzić poprawność numeru przed zatwierdzeniem przelewu. Ponadto, warto także czytać treść nadsyłanych SMS-ów autoryzacyjnych. Może się bowiem zdarzyć, że dotyczą one zupełnie innej czynności niż nam się wydaje.
Na koniec warto pamiętać także, że niezbędną w przypadku bankowości internetowej przezorność należy zachować nie tylko w przypadku komputerów, ale także pozostałych urządzeń mobilnych. Telefony pełnią tutaj szczególną rolę, ponieważ zwykle służą one do autoryzacji transakcji, a coraz częściej także do codziennej – niemal na równi z komputerem – obsługi rachunku bankowego. Dbałość o bezpieczeństwo nie powinna się w tym przypadku ograniczać więc tylko do treści otrzymywanych SMS-ów, ale szczególną uwagę należy zwrócić także na pochodzenie instalowanych aplikacji.
*Autor jest analitykiem w Open Finance
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.