Publicystyka



Pięć zasad bezpiecznego korzystania z e-bankowości

bezpieczeństwo w sieci| certyfikat bezpieczeństwa| e-bankowość| login| przestępczość internetowa| rachunek internetowy| urządzenia mobilne

włącz czytnik
Pięć zasad bezpiecznego korzystania z e-bankowości

Co rusz na jaw wychodzą kolejne historie klientów, którym skradziono oszczędności z internetowych rachunków bankowych. W pięciu krokach przypominamy jak nie dać się oszukać.

Specjaliści od bezpieczeństwa sieciowego zwykli mawiać, że najsłabszym punktem bankowości elektronicznej są jej nieostrożni klienci. Nie bez przyczyny banki wzbraniają się przed zwrotem oszczędności skradzionych przez internetowych oszustów. Ale nie taki diabeł straszny, jak go malują, wystarczy bowiem stosować się do kilku podstawowych zasad, aby niemal do zera zmniejszyć ryzyko kradzieży środków z konta.

Dbaj o bezpieczeństwo komputera

Aktualizowany na bieżąco program antywirusowy to podstawa. Warto także zadbać o aktualizacje przeglądarki internetowej oraz systemu. Udostępniane przez producentów oprogramowania „łatki” często podyktowane są względami bezpieczeństwa (np. wykryciem luk lub nowych wirusów), co znaczy, że nie należy ich ignorować.

Zwróć uwagę na pasek adresu

Przy każdorazowym logowaniu do bankowości internetowej należy upewnić się, że znajdujemy się pod poprawnym adresem, który faktycznie prowadzi nas do systemu transakcyjnego, a nie podstawionej przez oszustów nakładki do złudzenia przypominającej stronę naszego banku. Nie ma tutaj reguły, fałszywy adres może być rażąco inny, ale czasem także może różnić się tylko niewielkimi szczegółami. Dlatego warto pamiętać, że adres strony logowania do serwisu transakcyjnego zamiast tradycyjnym http:// poprzedzony powinien być https://, a dodatkowo widoczny powinien być symbol zamkniętej kłódki. W ten sposób dowiemy się, że połączenie zostało zweryfikowane, a dane są szyfrowane.

Pamiętaj o bezpieczeństwie połączenia internetowego

Podstawowe zasady e-bankowości mówią, aby z internetowego rachunku korzystać wyłącznie poprzez zaufane połączenie. Wykluczone są więc miejsca publiczne, niezależnie czy mówimy o własnym komputerze i ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej czy też komputerach znajdujących się w kawiarence internetowej, bibliotece, na uczelni, itp. Logując się do banku warto korzystać z własnego komputera podłączonego do sieci domowej. Bynajmniej nie eliminuje to całkowicie zagrożenia, coraz częściej mówi się bowiem o możliwych atakach routery, które bezprzewodowo udostępniają połączenie internetowe w domowej sieci. Aby zmniejszyć ryzyko takiego ataku należy nie tylko zmienić hasło do panelu administracyjnego routera, ale także wyłączyć możliwość zdalnego dostępu do niego.

Poprzednia 12 Następna

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.