Publicystyka



Polska gospodarka hamuje

bezrobocie| gospodarka| GUS| inflacja| PMI| przemysł| strefa euro| usługi

włącz czytnik

Po drugie - inwestycje. Te już w pierwszym kwartale 2012 roku rozczarowały. Wzrosły wówczas bowiem o 6,7 procent, podczas gdy podczas ostatnich trzech miesięcy 2011 roku ich dynamika była bliska 10 procent. Dane za kolejne kwartały z pewnością nie będą lepsze. Z jednej strony wygasają kontrakty infrastrukturalne, z drugiej rosnące obawy o przyszłość strefy euro nie będą zachęcać przedsiębiorców do inwestowania.

Trzecia kwestia - handel zagraniczny. Po rekordowym 2011 roku, kiedy eksport wzrósł o niemal 13 procent, również w tym aspekcie czeka nas ochłodzenie. Od stycznia do maja tego roku eksport rósł w tempie jednocyfrowym. W najbliższym czasie może być jeszcze gorzej, bowiem spadają nowe zamówienia w Niemczech. Nasz największy partner handlowy jest odbiorcą około jednej czwartej części polskiego eksportu.

Dane najgorsze od trzech lat

Optymistycznie nie nastrajają też wnioski płynące z publikacji czerwcowego indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Jeden z najpopularniejszych wskaźników wyprzedzających koniunktury, powstający na podstawie ankiet wysyłanych do menedżerów oceniających sytuację w swojej branży, znalazł się na poziomie 48 punktów.

Tym samym nie tylko kolejny raz znalazł się poniżej kluczowego poziomu 50 punktów ( który oddziela ożywienie od recesji) i negatywnie zaskoczył analityków (prognoza 48,6 pkt), ale także znalazł się na najniższym poziomie od lipca 2009 roku.

W kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej, bowiem nie tylko brakuje pozytywnych impulsów, ale cieniem na ocenie stanu polskiej gospodarki mogą kłaść się wskaźniki wyprzedzające dla strefy euro.

Wstępne wskaźniki PMI w lipcu na tle danych z czerwca

 

kraj

 

lipiec 2012

czerwiec 2012

Francja - przemysł                         

 

43,6

45,2

Niemcy - przemysł

43,3

45,0

strefa euro - przemysł

 44,1

45,1

Francja - usługi

50,2

47,9

Niemcy - usługi

49,7

49,9

strefa euro - usługi

47,6

47,1

Z opublikowanych w tym tygodniu danych wynika, że w opinii europejskich menedżerów, słabe perspektywy ma przed sobą zarówno europejski przemysł, jak i usługi. W zasadzie jedynym pozytywnym zaskoczeniem były dane obrazujące kondycję usług we Francji.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.