Świat



ETS dopuszcza niższą odprawę przy rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem przed emeryturą

ETS| odprawa| program socjalny| rozwiązanie umowy o pracę| wiek emerytalny

włącz czytnik

W wydanym dzisiaj wyroku Trybunał stwierdził, że przewidziany w prawie Unii zakaz wszelkiej dyskryminacji ze względu na wiek nie stoi na przeszkodzie uregulowaniu programu socjalnego, takiemu jak będące przedmiotem niniejszej sprawy, które różnicuje – w zależności od wieku – sposób wyliczania odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Otóż takie odmienne traktowanie znajduje uzasadnienie w celu polegającym na zapewnieniu zabezpieczenia finansowego na przyszłość, ochronie najmłodszych pracowników i wsparciu ich reintegracji zawodowej, przy uwzględnieniu konieczności sprawiedliwego podziału ograniczonych środków finansowych tworzących zakładowy program osłonowy. Ponadto, za zasadny należy uznać cel zmierzający do zapobieżenia sytuacji, w której odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy byłaby źródłem korzyści dla osób, które nie szukają nowej pracy, lecz będą otrzymywać inny dochód w postaci emerytury.

Uregulowanie, takie jak będące przedmiotem rozpatrywanej sprawy, nie wydaje się być oczywiście niewłaściwe i nie wykracza poza działania, które są niezbędne do zrealizowania powyższych celów. Trybunał podkreślił w tym względzie, że program socjalny przewiduje wprawdzie obniżenie wysokości odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania stosunku pracy, lecz wysokość ta zmienia się stopniowo w zależności od wieku i musi być ona równa co najmniej połowie kwoty wyliczonej przy zastosowaniu wzoru podstawowego. Trybunał zauważył też, że omawiane uregulowanie jest wynikiem porozumienia wynegocjowanego przez przedstawicieli pracodawców i pracowników, którzy skorzystali z prawa do negocjacji zbiorowych uznanego za jedno z praw podstawowych. Okoliczność pozostawienia w ten sposób partnerom społecznym troski o ustalenie równowagi w ich interesach zapewnia znaczną elastyczność, ponieważ każda ze stron może w odpowiednim przypadku wypowiedzieć porozumienie.

Niemniej jednak, Trybunał uznał, że przewidziany w prawie Unii zakaz wszelkiej dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność stoi na przeszkodzie rozpatrywanemu uregulowaniu, jako że przewidziana w nim alternatywna metoda wyliczania wysokości odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania stosunku pracy zakłada możliwość ewentualnego przejścia na wcześniejszą emeryturę ze względu na niepełnosprawność.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.