Świat



ETS dopuszcza szeroką kontrolę nieuczciwych klauzul w umowach z konsumentami

klauzula standaryzowana| przepisy krajowe| RWE| Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej| umowa konsumencka

włącz czytnik

charakteru tylko z tego względu, że przejmuje on przepisy mające zastosowanie jedynie do innej kategorii umów podważałoby system ochrony konsumentów ustanowiony prawem Unii.

W odniesieniu do ewentualnie nieuczciwego charakteru zaskarżonego warunku, Trybunał stwierdził, że prawodawca Unii, w ramach umów na czas nieokreślony takich jak umowy na dostawy gazu, uznał istnienie uzasadnionego interesu przedsiębiorstwa zaopatrzenia w uprawnieniu do zmiany opłat za jego usługi. Standaryzowana klauzula zezwalająca na takie jednostronne dostosowanie powinna jednak spełniać wymogi dobrej wiary, równowagi i przejrzystości. W tym względzie Trybunał przypomniał, że ostatecznie nie do niego, lecz do sądu krajowego należy ustalenie, w każdym konkretnym przypadku, czy tak jest.

W ramach tej kontroli sąd krajowy powinien przyznać istotne znaczenie następującym kryteriom:

umowa powinna wskazywać w sposób przejrzysty powody i sposób zmiany opłat, tak aby konsument mógł przewidzieć, w oparciu o jasne i zrozumiałe kryteria, ewentualne ich zmiany; Trybunał podkreślił w tym względzie, że brak informacji w tym zakresie przed zawarciem umowy, co do zasady nie może być zrekompensowany samą okolicznością, iż w czasie wykonywania umowy konsumenci zostaną poinformowani o zmianie opłat z odpowiednim wyprzedzeniem oraz o ich prawie do rozwiązania umowy, jeżeli nie zamierzają zaakceptować tej zmiany.

przyznane konsumentowi uprawnienie do rozwiązania umowy w konkretnych warunkach może być skutecznie wykonane. Nie byłoby tak, gdyby - ze względów związanych ze sposobami wykonania prawa do rozwiązania lub z warunkami danego rynku - konsument nie miał rzeczywistej możliwości zmiany dostawcy lub nie został poinformowany w uzgodniony sposób i w odpowiednim czasie o planowanej zmianie.

Ponadto Trybunał odrzucił wnioski rządu niemieckiego i RWE o ograniczenie skutków wyroku w czasie w celu ograniczenia jego konsekwencji finansowych. Wykładnia prawa Unii, jakiej dokonał Trybunał w tym wyroku, ma zatem zastosowanie nie tylko do zmian taryf dokonanych przed datą dzisiejszą, lecz do wszystkich zmian taryf dokonanych od czasu wejścia w życie przepisów prawa Unii zinterpretowanych w omawianym wyroku. Konieczne jest jeszcze, aby zostały spełnione przesłanki wszczęcia przed właściwymi sądami postępowania w sprawie związanej ze stosowaniem tych przepisów.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.