Świat



ETS: ne bis in idem w strefie Schengen

ETS| Karta praw podstawowych| Konwencja Wykonawcza do Układu z Schengen| ne bis in idem| Niemcy| Strefa Schengen| Włochy

włącz czytnik

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał, do którego zwrócił się Oberlandesgericht Nürnberg, stwierdził, że dodatkowy warunek wykonalności zawarty w KWUS stanowi ograniczenie zasady ne bis in idem, które jest zgodne z Kartą praw podstawowych. Jeżeli chodzi o zasadę ne bis in idem, Wyjaśnienia Prezydium Konwentu dotyczące Karty Praw Podstawowych wyraźnie odwołują się bowiem do KWUS, tak że konwencja ta skutecznie ogranicza ustanowioną w karcie zasadę ne bis in idem. Ponadto Trybunał zaznaczył, że warunek wykonalności przewidziany w KWUS nie podważa zasady ne bis in idem jako takiej, ponieważ ma on na celu jedynie zapobieżenie ewentualnej bezkarności osób prawomocnie skazanych wyrokiem karnym w jednym z państw członkowskich. W końcu Trybunał stwierdził, że warunek wykonalności jest proporcjonalny do realizowanego celu (zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości) i nie wykracza poza to, co niezbędne do zapobieżenia bezkarności osób prawomocnie skazanych.

Ponadto Trybunał orzekł, że gdy zarówno kara pozbawienia wolności, jak i kara grzywny zostały orzeczone tytułem głównym (tak jak w przypadku Z. Spasica), wykonanie samej tylko kary grzywny nie wystarcza dla uznania, że kara została wykonana, bądź jest w trakcie wykonywania w rozumieniu KWUS. W kwestii tej Trybunał zauważył, że pomimo iż KWUS stanowi, iż „kara [w liczbie pojedynczej]” została już wykonana lub jest w trakcie wykonywania, warunek ten obejmuje sytuacje, w których tytułem głównym orzeczone zostały dwie kary. Wszelka inna wykładnia prowadziłaby do pozbawienia ustanowionej w KWUS zasady ne bis in idem sensu i zagrażałaby skuteczności jej stosowania. W związku z tym, że Z. Spasic uiścił jedynie grzywnę, ale nie odbył kary pozbawienia wolności w wymiarze roku, Trybunał doszedł do wniosku, że warunek wykonalności przewidziany w KWUS nie jest w stosunku do niego spełniony.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.