Świat



ETS: rzecznik generalny o transmisjach TV z mistrzostw piłkarskich FIFA i UEFA

ETS| FIFA| mistrzostwa świata| Niilo Jääskinen| transmisja telewizyjna| turniej Euro| UEFA

włącz czytnik
ETS: rzecznik generalny o transmisjach TV z mistrzostw piłkarskich FIFA i UEFA
Finał Euro'2012. Foto: Stanisław Wiedmidź, Wikipedia.org

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Niilo Jääskinen zaproponował 12 grudnia, aby Trybunał oddalił wniesione przez FIFA i UEFA odwołania od wyroków Sądu w sprawie transmisji telewizyjnych z mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Jeżeli państwa członkowskie uznają wskazane zawody sportowe za wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa, w celu zapewnienia dostępu do nich szerokiej publiczności, to można wymagać, aby transmisje z tych wydarzeń nadawane były w telewizji ogólnodostępnej.

Dyrektywa w sprawie wykonywania telewizyjnej działalności transmisyjnej1 umożliwia państwom członkowskim wprowadzenie zakazu przyznawania wyłącznych praw do transmisji z wydarzeń, które uznają one za wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa, jeżeli transmisje takie pozbawiają znaczną część odbiorców możliwości śledzenia tych wydarzeń w telewizji ogólnodostępnej.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) organizuje finały mistrzostw świata w piłce nożnej („mistrzostwa świata”), zaś Unia Europejskich Związków Piłkarskich ((UEFA) jest organizatorem mistrzostw Europy w piłce nożnej („turniej EURO”). Sprzedaż praw do transmisji telewizyjnych tych rozgrywek stanowi istotne źródło dochodów wskazanych organizacji.

Belgia i Zjednoczone Królestwo sporządziły stosowne wykazy wydarzeń uznanych za wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa. Wykazy te zawierały w szczególności, w przypadku Belgii, wszystkie mecze finałów mistrzostw świata, a w przypadku Zjednoczonego Królestwa, wszystkie mecze finałów mistrzostw świata oraz turnieju EURO. Wskazane wykazy zostały przesłane Komisji, która uznała, że są one zgodne z prawem Unii.

FIFA i UEFA zaskarżyły jednak wskazane decyzje przed Sądem, kwestionując wniosek, że wszystkie te mecze mogą stanowić w tych państwach wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa. Wobec oddalenia skarg przez Sąd2, organizacje te wniosły odwołania do Trybunału Sprawiedliwości.

W przedstawionej dzisiaj opinii rzecznik generalny Niilo Jääskinen zbadał przede wszystkim podział kompetencji między państwa członkowskie a Komisję w kwestii wprowadzania zakazu przyznawania wyłącznych praw do transmisji wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa. Stwierdził on mianowicie, że według dyrektywy, tylko państwa członkowskie są uprawnione do sporządzania wykazów krajowych w celu zapewnienia relacjonowania wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa w telewizji ogólnodostępnej. W tym względzie dysponują one określonym zakresem swobody przy wyborze środków, które uznają za najbardziej właściwe – w kontekście względów kulturowych i społecznych właściwych dla danego kraju – do osiągnięcia celu dyrektywy, jakim jest zapewnienie swobodnego nadawania programów telewizyjnych. celu dyrektywy, jakim jest zapewnienie swobodnego nadawania programów telewizyjnych.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.