Świat



OSW: Antykorupcyjne DNA Rumunii

Adrian Năstase| Klaus Iohannis| korupcja| OSW| Rumunia| rumuńska agencja DNA| Traian Băsescu| Victor Ponta

włącz czytnik

Postawienie premiera Ponty przed wymiarem sprawiedliwości jest najgłośniejszym akcentem przybierającej na sile kampanii antykorupcyjnej. Prowadzi ją powołana w okresie przygotowań do członkostwa w UE Krajowa Dyrekcja Antykorupcyjna (DNA), dysponująca uprawnieniami prokuratorsko-śledczymi, która specjalizuje się w ściganiu korupcji, szczególnie na wyższych szczeblach władzy. DNA od lat ma wysoką skuteczność – ponad 90% prowadzonych przez nią spraw kończy się wyrokami skazującymi. W 2014 roku na podstawie zarzutów sformułowanych przez DNA doszło do skazania prawomocnymi wyrokami byłego premiera Adriana Năstase (ze względu na stan zdrowia został zwolniony z zakładu karnego po odbyciu siedmiu miesięcy z kary czterech lat pozbawienia wolności), dwóch ministrów oraz pięciu parlamentarzystów. Toczą się śledztwa przeciwko kilkudziesięciu innym znanym politykom. Wśród oskarżonych dominują politycy socjaldemokracji, ale nie brakuje też osób z innych środowisk politycznych, m.in. byłego doradcy prezydenta Klausa Iohannisa ds. bezpieczeństwa narodowego oraz byłej minister rozwoju regionalnego, która była protegowaną prezydenta Traiana Băsescu. DNA prowadzi też szereg śledztw w samorządach. W tej dziedzinie najbardziej spektakularnym działaniem było niedawne aresztowanie mera Bukaresztu. 

Działalność DNA jest przedmiotem ostrych sporów na rumuńskiej scenie politycznej. Politycy socjaldemokracji wielokrotnie sugerowali, że toczące się sprawy mają podłoże polityczne i podejmowali próby – często przy cichym wsparciu części polityków opozycji – ograniczenia kompetencji DNA. Działania te były jednak nieskuteczne – w obronie niezależności DNA stawali prezydent Băsescu, media i organizacje pozarządowe. Dużą rolę w utrzymaniu niezależności DNA odgrywała Komisja Europejska, która wykorzystywała do tego celu mechanizm monitorowania postępów w walce z korupcją i reformy wymiaru sprawiedliwości, a także Stany Zjednoczone, które szybko reagowały na wszelkie próby wyhamowania walki z korupcją. 

DNA zdobyła sobie dużą popularność w rumuńskim społeczeństwie. W badaniach opinii publicznej zajmuje czwarte miejsce pod względem zaufania społecznego po Cerkwi prawosławnej, armii oraz służbach specjalnych.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.