Świat



Przełomowe orzeczenie TK w Serbii?

Serbia| serbski Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Wydaje się, że po decyzji Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r.  dotyczącej ponad 100 sędziów, istnieją prawne możliwości szybkiego rozwiązania sytuacji pozostałych, w stosunku do których procedura nie została jeszcze ukończona. Według serbskich prawników możliwe jest anulowanie przez Krajową Radę Sądownictwa wszystkich pozostałych decyzji odmawiających ponownego powołania sędziów, bądź też  uczynienie z decyzji Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012r. zasady dotyczącej wszystkich decyzji weryfikujących.

Niestety można się obawiać, że serbska Krajowa Rada Sądownictwa nie będzie skłonna zaangażować się w rozwiązanie istniejącego kryzysu. Już dzień po ogłoszeniu decyzji przez Trybunał Konstytucyjny  Krajowa Rada Sądownictwa orzekła, że  w ten sposób Trybunał wkroczył w jej kompetencje.Co ciekawe jednak,  już 14 lipca 2012 r.vice prezydent KRS publicznie zaprzeczył takiemu stanowisku KRS-u.

Z uwagi na to, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego  obowiązuje od daty doręczenia jej skarżącemu, co jeszcze nie nastąpiło,  , TK ciągle ma czas na uczynienie z niej zasady odnoszącej się do wszystkich sędziów będących w takiej samej sytuacji prawnej, nawet gdyby nie zaskarżyli jeszcze decyzji. Według serbskich prawników możliwe jest wskazanie przez Trybunał Konstytucyjny w decyzji  wszystkich sędziów z nazwiska. Rozwiązanie sytuacji zależy od TK lub od nowego Parlamentu, który mógłby uchwalić prawo anulujące przywracające niepowołanych sędziów na zajmowane uprzednio stanowiska.

Nie ulega jednak wątpliwości, iż decyzja Trybunału Konstytucyjnego to wielki sukces, a nasi serbscy koledzy liczą na to, że linia ta będzie kontynuowana w stosunku do reszty sędziów i prokuratorów.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zawsze popierało serbskich sędziów w ich walce o niezależność i niezawisłość. W ramach wspólnej akcji MEDEL w ostatnich dniach przekazaliśmy szczegółowe materiały dotyczące sytuacji serbskich sędziów Ministrowi Sprawiedliwości oraz Ministrowi Spraw Zagranicznych, jak też polskim europarlametarzystom i delegatom do Rady Europy. Nacisk międzynarodowy może przyczynić się do tego, że również w Serbii standardy demokratycznego państwa prawa będą przestrzegane.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.