Świat
Rosja: Sąd Konstytucyjny o pracy zarobkowej posła – deputowanego do Dumy Państwowej
Duma Państwowa| mandat posła| Rosja| Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej| wygaśnięcie mandatu
włącz czytnikWe współczesnych warunkach rosyjskich ten zakaz jest szczególnie aktualny w związku z nieodzownością przeciwdziałania przenikaniu się władzy politycznej i biznesu, jako zjawiska sprzyjającego korupcji i innym nadużyciom. W ostatecznym rozrachunku, ten problem może stać się zagrożeniem dla ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej.
Pozbawienie mandatu za naruszenie zakazu działalności sprzecznej ze statusem posła, jest szczególnym środkiem odpowiedzialności konstytucyjno-prawnej. Jego brak pozbawiałby znaczenia sam zakaz, jako że pozwalałby na ignorowanie normy prawnej, jasno przedstawionej w Konstytucji. Przy tym, poseł zawsze ma możliwość dokonania świadomego wyboru: zachować mandat, albo przedłożyć nad to inną, niezgodną z nim działalność. Jest nią, co przedstawił Sąd Konstytucyjny, działalność gospodarcza, prowadzenie której może doprowadzić do sprzeczności majątkowych interesów posła z interesem publicznym. Odpowiednia pozycja prawa federalnego, poruszona przez wnioskodawcę, nie zawiera w sobie prawnej niejasności i nie przeczy Konstytucji Federacji Rosyjskiej.
Zgodna z Ustawą Zasadniczą kraju jest także norma zakazująca posłowi zajmowanie się działalnością oświatową, naukową i inną działalnością twórczą finansowaną z zagranicy. Przy tym, istniejący stan rzeczy nie dopuszcza do przedterminowego odebrania posłowi mandatu, jeśli przejawiając rozsądną ostrożność, ze względu na obiektywne okoliczności, nie mógł on wiedzieć, z jakich źródeł prowadzone jest finansowanie jego działalności.
Nie przeczy Konstytucji Federacji Rosyjskiej także tryb przyjęcia uchwały Dumy Państwowej o przedterminowym wygaśnięciu mandatu posła. Takie decyzje przyjmowane są większością głosów w stosunku do ogólnej liczby członków izby. Procedura dochodzeniowa w stosunku do parlamentarzysty podejrzewanego o naruszenie zakazu, powinna zapewnić zasadność i zgodność z prawem odnośnych decyzji. Duma Państwowa zobowiązana jest do przestrzegania zasady równości posłów, niezależnie od ich poglądów politycznych, przynależności do tej czy innej frakcji czy partii, a także zapewnić transparentność źródeł informacji.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.