Świat



Rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE o hidżabie w pracy

chusta| hidżab| Islam| Juliane Kokott| Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

włącz czytnik

1Dyrektywa Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz.U. 2000, L 303, s. 16). Dla uproszczenia w dalszej części używa się sformułowania dyskryminacja ze względu na religię”.
2Takie uregulowanie może faktycznie w szczególny sposób doprowadzić do niekorzystnej sytuacji dla osób wyznających określoną religię lub mających określone przekonania - w niniejszej sprawie dla pracownic wyznania muzułmańskiego - względem innych pracowników.
3Jako istotny, determinujący i słuszny wymóg zawodowy w rozumieniu art. 4 ust. 1 dyrektywy.
4Polityka neutralności, o której tutaj jest mowa nie przekracza granic uprawnień dyskrecjonalnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W przypadku spółki GS4 polityka neutralności wręcz sama się nasuwa, i to nie tylko ze względu na różnorodność klientów, na których rzecz ta spółka świadczy usługi, lecz także z uwagi na szczególny rodzaj prac wykonywanych w związku z tym przez personel spółki G4S, które charakteryzują się stałym kontaktem twarzą w twarz z osobami trzecimi i kształtują wizerunek nie tylko spółki G4S, ale przede wszystkim każdorazowy wizerunek jej klientów w przestrzeni publicznej.

TS UE

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.