Świat



Trybunał Sprawiedliwości UE o nazwiskach i tytułach szlacheckich w Niemczech

Niemcy| obywatelstwo| Republika Weimarska| swoboda przemieszczania się w UE| Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej| tytuł szlachecki

włącz czytnik
Trybunał Sprawiedliwości UE o nazwiskach i tytułach szlacheckich w Niemczech
Najpowszechniejsza w Europie korona hrabiowska, umieszczana nad tarczą herbową

2 czerwca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że nazwisko zawierające kilka tytułów szlacheckich i swobodnie wybrane przez obywatela niemieckiego w innym państwie członkowskim, którego obywatelstwo on również posiada, niekoniecznie musi być uznane w Niemczech Uznania można odmówić, jeśli jest to odpowiednie i niezbędne do zagwarantowania równości wszystkich obywateli niemieckich wobec prawa.

Nabiel Peter Bogendorff von Wolffersdorff[1], urodzony w Niemczech w 1963 r.[2], podczas pobytu w Wielkiej Brytanii w latach 2001-2005[3] nabył - oprócz obywatelstwa niemieckiego, które już posiadał - obywatelstwo brytyjskie i dokonał zmiany[4] swych imion i nazwiska na Peter Mark Emanuel Graf von Wolffersdorff Freiherr von Bogendorff[5], przy czym terminy „Graf” i „Freiherr” oznaczają odpowiednio w języku niemieckim „hrabiego” i „barona”. Po powrocie do Niemiec N.P. Bogendorff von Wolffersdorff zwrócił się do urzędu stanu cywilnego miasta Karlsruhe (Niemcy) o zarejestrowanie tej zmiany i wpisanie do rejestru aktów stanu cywilnego jego nowych imion i nazwiska, nabytych na mocy prawa brytyjskiego. Ponieważ urząd ten nie uwzględnił jego wniosku, N.P. Bogendorff von Wolffersdorff wniósł sprawę do Amtsgericht Karlsruhe (sądu rejonowego w Karlsruhe), który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy prawo Unii sprzeciwia się takiej odmowie uznania.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał orzekł, że odmowa przez organy państwa członkowskiego uznania imion i nazwiska obywatela tego państwa członkowskiego, w brzmieniach ustalonych i zarejestrowanych w innym państwie członkowskim, którego posiada on także obywatelstwo, stanowi ograniczenie swobodnego przemieszczania się obywateli Unii.

I tak, w niniejszym przypadku, N.P. Bogendorff von Wolffersdorff - ze względu na rozbieżność nazwisk - ponosi ryzyko konieczności odpierania wątpliwości dotyczących jego tożsamości. O ile bowiem zgodnie z niemieckim rejestrem aktów stanu cywilnego i niemieckimi dokumentami tożsamości nosi on imiona i nazwisko: Nabiel Peter Bogendorff von Wolffersdorff, o tyle w jego brytyjskich paszporcie i prawie jazdy figurują imiona i nazwisko: Peter Mark Emanuel Graf von Wolffersdorff Freiherr von Bogendorff. Ponadto N.P. Bogendorff von Wolffersdorff może napotkać trudności w uzasadnieniu jego związku rodzinnego z małoletnią córką, której imiona i nazwisko (figurujące zarówno w jej paszporcie brytyjskim jak i niemieckim)[6] brzmią: Larissa Xenia Gräfin von Wolffersdorff Freiin von Bogendorff.

Poprzednia 1234 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.