Świat



TS UE: postępowanie przygotowawcze przeciwko podejrzanemu może być przeprowadzone w innym kraju strefy Schengen

Hamburg| Niemcy| podejrzany| postępowanie przygotowawcze| Strefa Schengen| Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej| wymuszenie rozbójnicze

włącz czytnik

UWAGA: Odesłanie prejudycjalne pozwala sądom państw członkowskich, w ramach rozpatrywanego przez nie sporu, zwrócić się do Trybunału z pytaniem o wykładnię prawa Unii lub o ocenę ważności aktu Unii. Trybunał nie rozpoznaje sporu krajowego. Do sądu krajowego należy rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z orzeczeniem Trybunału. Orzeczenie to wiąże w ten sam sposób inne sądy krajowe, które spotkają się z podobnym problemem.

[1] Zasada ta jest wyrażona w art. 54 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. między rządami państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach, podpisanej w Schengen (Luksemburg) w dniu 19 czerwca 1990 r. i w art. 50 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.
[2] Zdaniem Oberlandesgericht niniejsza sprawa różni się w tym względzie od sprawy zakończonej wyrokiem Trybunału z dnia 5 czerwca 2014 r., M (C-398/12).
[3] W rozumieniu art. 54 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen.
[4] W rozumieniu art. 50 karty.
[5] Trybunał zauważył w tej kwestii, że - w prawie polskim - ani możliwość wznowienia postępowania przygotowawczego,
gdy ujawnią się nowe istotne fakty, ani możliwość uchylenia postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego nie podważają ostatecznego charakteru wygaśnięcia prawa oskarżyciela publicznego do oskarżania.
[6] W rozumieniu art. 54 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen odczytywanego w świetle art. 50 Karty.
[7] Ze względu na treść tej odpowiedzi Trybunał uznał, iż nie jest konieczne udzielenie odpowiedzi na inne pytanie Hanseatisches Oberlandesgericht Hamburg, poprzez które sąd ten zmierzał do ustalenia, czy możliwość złożenia przez państwo strefy Schengen, przy ratyfikacji Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen, zastrzeżenia umożliwiającego mu niezwiązanie zasadą ne bis in idem, jeżeli czyny miały miejsce na jego terytorium (takie zastrzeżenie złożyły Niemcy), nadal obowiązuje w świetle Karty praw podstawowych.

Trybunał Sprawiedliwości UE

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.