TK
A. Wróbel: prawnik musi dużo czytać
Andrzej Wróbel| Carl Schmitt| filozofia prawa| Hans Kelsen| Jerzy Wróblewski| Robert Alexy| Ronald Dworkin| Santi Romano| sędzia| Unia Europejska| Wydawnictwo Wolters Kluwer| Zygmunt Bauman
włącz czytnikFilozofia klasyczna i współczesna
Jeśli chodzi o filozofię, to problem jest trochę bardziej skomplikowany. Bo tu trzeba sięgać zarówno do prac klasyków, jak Platon, Arystoteles, Święty Tomasz z Akwinu, Kant i Hegel ale też do współczesnych filozofów prawa, takich jak Ronald Dworkin, Herbert Hart, Joseph Raz, John Finnis, James Griffin i wielu innych przedstawicieli anglosaskich nurtów teorii i filozofii prawa. W sytuacji gdy jestem wychowany na filozofii prawa kontynentalnego, w tym teorii praw podstawowych i wykładni w ujęciu Roberta Alexy’go, z wielką przyjemnością czytam prace tych anglosaskich autorów, bo taka lektura zmusza do porównań i szerszego spojrzenia na podstawowe kwestie z zakresu teorii prawa. To ważne lektury także dlatego, że nawiązują do myśli oświeceniowej, a szczególnie do Kanta. A tu szczególnie istotne są te trzy Krytyki Kanta, w których wykłada także swoje na prawo, zwłaszcza „Metafizyka moralności”. One też są niezbędne w kanonie lektur prawnika.
Niektórzy prawnicy zżymają się, że prace tych przywoływanych przeze mnie anglosaskich autorów to takie raczej „bajki-przypowiastki”, raczej zestaw metafor niż poważna analiza prawnicza, że są mało konkretne i za mało naukowe. Nie zgadzam się z tymi wątpliwościami, bo w tym na pozór mało naukowym charakterze ich dzieł tkwią pewne ożywcze prądy dla tradycyjnej dogmatyki prawa kontynentalnego, operującej raczej utartymi schematami myślowymi niż tym jak prawo działa w zmieniającej się rzeczywistości społecznej.
Wróblewski wciąż najważniejszy
A jeśli chodzi o polskich filozofów prawa, to zapewne narażę się wielu osobom, ale uważam, że najwybitniejszym polskim teoretykiem prawa jest Jerzy Wróblewski. A jego książka „Sądowe stosowanie prawa” powinna należeć do podręcznej biblioteki każdego prawnika. Niezależnie od tego, czy on jest sędzią, adwokatem czy radcą prawnym. Bo wszystkie węzłowe problemy prawa i jego stosowania są w tej książce opisane, zdefiniowane i wyjaśnione. I wbrew temu, co się powszechnie sądzi, pisze o skomplikowanych problemach językiem bardzo jasnym. Bardziej jasno o prawie już się chyba nie da.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.