TK



Judek. Powiedzieli, napisali... (odcinek 45)

włącz czytnik

Bez odwołania

(…) Regulacja art. 190 ust. 1 Konstytucji przesądza o tym, że wyroki Trybunału nie mogą być kontrolowane przez nikogo, nawet jeśli są błędne. Nie jest to jednak nic wyjątkowego, bo i wyroki Sądy Najwyższego co do zasady nie mogą być podważone, a z brzmienia art. 4241a k.p.c. wynika jasno, że w odniesieniu do takich wyroków nie jest dopuszczalne badanie ich zgodności z prawem. Podobnie jest jednak również w wypadku ostatecznych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zawsze jest instancja, od której orzeczeń od-wołanie nie przysługuje. Nie oznacza to jednak, by dany sąd czy Trybunał był wyłączony spod ogólnej zasady działania na podstawie przepisów prawa. Sędziowie wciąż mogą za na-ruszenia prawa ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną. Same orzeczenia najwyższych organów sądowych weryfikacji jednak co do zasady nie podlegają.

Z powyższych względów brak jest jakichkolwiek podstaw do kwestionowania ważności wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny 9 marca 2016 r. i winien być on niezwłocznie opublikowany we właściwym dzienniku urzędowym.

Wyrok Trybunału wciąż jest wyrokiem, Rzeczpospolita 22.04.2016

Poprzednia 123 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.