TK



Minister Ziobro chce decydować o składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego

włącz czytnik
  1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.
  2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały.

Nieuznawanie tego konstytucyjnego fundamentu państwa, wyzywająco przedstawione w piśmie ministra i prokuratora generalnego, każe podejrzewać, że najchętniej posługiwałby się on inną konstytucją, w której nie ma zasady  trójpodziału a jest zasada jednolitości władzy. Na przykład Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1952 roku.

Warto przy okazji zwrócić uwagę ministrowi, posłowi jednocześnie, że tamta konstytucja zerwała z inną zasadą – mandatu wolnego - poseł był przedstawicielem ludu pracującego (dziś powiedziałby Zb. Ziobro – narodu) i mógł być przezeń odwołany. A na takie ryzyko pewnie nie chciałby się poseł – minister – prokurator wystawiać.

Piotr Rachtan

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.