TK



Niezawisłość sędziego Trybunału Konstytucyjnego a żądania wyznaczenia terminu rozprawy

włącz czytnik

 

Ponieważ sprawy, jakie trafiają do Trybunału Konstytucyjnego podlegają określonej przepisami procedurze, która kładzie nacisk na rzetelne zbadanie wniosku, trzeba przyjąć, że żądanie przyspieszenia pracy nad konkretną sprawą godzi wprost w zasadę niezawisłości.

 

opracowano na podstawie „Status prawny sędziego TK” Marek Zubik Warszawa, 2011

(B.C)

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


krz42 | 22-11-12 08:11
Witam w temacie. Myślę że autor nie do końca zrozumiał istotę problemu. Nikt nie kwestionuje niezawisłości sędziów Trybunału.Pojawiajace się głosy poszkodowanych emerytów mają charakter: apeli, próśb i wniosków do Trybunału.Wprowadzono w 2012 roku waloryzację kwotową która jest niczym innym jak manipulacją na realnej wartości wypracowaych emerytur. Jednym indeksacja podniosła realną wartość emerytury / waloryzacja powyżej inflacji/ innym /na korzyść tych pierwszych/ nie zwaloryzowano świadczeń o stopę inflacji. Trybunał orzekał już i jasno precyzował :celem waloryzacji jest zachowanie realnej wartości emerytur.Sprawa wydaje się prosta merytorycznie , ale ma swój konteskt polityczy.Od lutego 2012 pojawiałay sie w mediach zapewnienia Prezesa TK o "priorytetowym i pilnym rozpatrzeniu sprawy". Padały kolejne terminy które dawno minęły.Tymczasem z dniem 31.12.2012 zaskarżone przepisy tracą moc.Wielu emerytów na podstawie wypowiedzi publicystów , prawników a nawet niektórych polityków uważa że skargi w 2013 mogą zostać nierozpatrzone i oddalone/ ze względu na fakt że zaskarżone przepisy ustawy stracą moc/. Tymczasem skutki 'waloryzacji kwotowej' pozostaną. Proszę się nie dziwić emerytom czasem ich irytacji którzy apeluja do Trybunału.Wierza w prawo. Zabrano im wiare że ich świadczenia w przyszłości zachowają realna wartość i zasiano niepokój że moga zależeć od kaprysu polityków.
Z poważaniem Kazimierz R.

krz42 | 26-11-12 11:26
Witam.
Rodzi się jednak pytanie : jaka będzie sytuacja prawna skarg Prezydenta,RPO i OPZZ po 31.12.2012 ? A więc kiedy zaskarżone przepisy ustawy o "waloryzacji kwotowej' przestaną obowiązywać? Jaka będzie sytuacja prawna poszkodowanych świadczeniobiorców? Czy Trybunał w swej niezawisłości w wyznaczaniu terminu ustawy bierze i te aspekty sprawy pod uwagę?
Kazimierz R.