TK



Sejm: spór o udział prokuratorów z PG w rozprawach przed Trybunałem (i zapis video)

Andrzej Rzepliński| podkomisja nadzwyczajna ds ustawy o TK| Prokuratura Generalna| Robert Kropiwnicki| Stanisław Biernat| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
Sejm: spór o udział prokuratorów z PG w rozprawach przed Trybunałem (i zapis video)

W ostatnich dniach kwietnia media doniosły o poprawce, wniesionej przez przewodniczącego Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym posła Roberta Kropiwnickiego (PO). Wywiązała się dyskusja z prof. Andrzejem Rzeplińskim, prezesem Trybunału i prof. Stanisławem Biernatem – wiceprezesem.

Poprawka sprowadza się do wyeliminowania Prokuratora Generalnego z grona obligatoryjnych uczestników postępowania przed Trybunałem. - Prokuratura powinna się skupić na postępowaniach karnych - uzasadniał R. Kropiwnicki.

- To zły pomysł, bo stanowiska prokuratury oraz wystąpienia przed Trybunałem prokuratorów z  Prokuratury Generalnej zawsze są wartościowym elementem postępowania – mówił Andrzej Rzepliński. - Jako sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego mogę tylko najlepsze słowa powiedzieć o Prokuraturze Generalnej, a konkretnie o tej jej części, która przygotowuje wystąpienia i opinie do Trybunału. Prokuratorzy pracujący w Biurze Spraw Konstytucyjnych przygotowują stanowiska na najwyższym poziomie i profesjonalnie występują przed Trybunałem.

-  Przecież racje dla obligatoryjnego udziału prokuratora generalnego jeszcze wzrosły. Pełni rolę nieprzewidzianego w polskim prawie rzecznika generalnego. Tacy rzecznicy działają np. w Trybunale Sprawiedliwości UE. Stanowiska przygotowane w Biurze Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej przez wysoko wyspecjalizowanych prawników rozszerzają perspektywę postępowania Trybunału - uzupełnił wiceprezes Stanisław Biernat

Obserwator Konstytucyjny proponuje dostęp do archiwalnego zapisu video z tego posiedzenia Podkomisji, by zainteresowany czytelnik mógł zapoznać się z argumentacją.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.