TK



Skutki orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

skutki orzeczeń| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Należy pamiętać, że TK nie posiada możliwości oceny sposobu wykonania orzeczenia przez prawodawcę.

Uprawniony do tego organ może jednak kwestionować przed Trybunałem konstytucyjność regulacji wprowadzonej przez prawodawcę do systemu prawnego w celu wykonania danego orzeczenia.

Jako przykład można przytoczyć sprawę, w której Trybunał orzekł zgodność z konstytucją regulacji umożliwiającej przystąpienie do egzaminu notarialnego bez odbycia aplikacji osobom, które „po ukończeniu wyższych studiów prawniczych w odpowiednim okresie wykonywały na podstawie umowy cywilnoprawnej stosowne czynności bezpośrednio związane z czynnościami wykonywanymi przez notariusza w kancelarii notarialnej” (sprawa K 1/10). Uregulowanie to zostało wprowadzone przez ustawę wykonującą wyrok w sprawie K 4/07 o zasadach dostępu do zawodu notariusza.

Bywają sytuacje, kiedy prawodawca wykonując postanowienia wyroku Trybunału – ostatecznie nadaje nowej regulacji kształt sprzeczny z tym wyrokiem uchwalając unormowanie wcześniej uznane za niekonstytucyjne. W sprawie K 19/08 pdejmując próbę wykonania wyroku w sprawie lustracji i dostępu do archiwów IPN, ustawodawca ponownie wprowadził do systemu prawnego niekonstytucyjną regulację. Powtórzył on bowiem treść przepisu pozbawiającego sądy dyscyplinarne możliwości różnicowania kary dyscyplinarnej orzekanej wobec kłamcy lustracyjnego w odniesieniu do rodzaju kary jak i czasu jej trwania. Nastąpiło to wbrew wyraźnemu stanowisku trybunału, wedle którego sądowi dyscyplinarnemu należało zapewnić możliwość dostosowania kary dyscyplinarnej do stopnia zawinienia. Na wniosek RPO Trybunał orzekł o niekonstytucyjności tej regulacji, dokonując tym samym poniekąd jednocześnie negatywnej oceny wykonania wyroku przez ustawodawcę(wyrok z 19 kwietnia 2011 r., K 19/08)

Zarówno Senat jak i Rada Ministrów są aktywne w zakresie wykonywania bieżących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

 Ilość orzeczeń oczekujących na wykonanie, mimo ich stopniowej realizacji przez ustawodawcę, nadal jest znaczna.

 

 

oprac. B.C. na podstawie "Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2011"

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.