TK



TK: Do Andrzeja Rzeplińskiego Zbigniew Ziobro pisze, poucza i grozi...

Andrzej Rzepliński| NSA| pełny skład| Prokurator Generalny| przewodniczący składu| Zbigniew Ziobro

włącz czytnik
TK: Do Andrzeja Rzeplińskiego Zbigniew Ziobro pisze, poucza i grozi...
Przewodniczący składu prezes TK Andrzej Rzepliński czyta list Z. Ziobry. Foto: B. Cacko ZP BTK

6 kwietnia Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie (11 sędziów) rozstrzygał pierwszą - od ogłoszenia wyroku 9 marca 2016 w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - sprawę: pytanie prawne NSA P 5/14. 6 września 2014 roku TK rozpatrując ją w składzie 5-osobowym odroczył sprawę bezterminowo, przekazując ją do pełnego składu. Zarządzeniem przewodniczącego składu termin został wyznaczony na 6 kwietnia 2016. Obecna rozprawa toczyła się według przepisów ustawy o Trybunale obowiązującym we wrześniu 2014 roku, to jest ustawy  z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym.

W rozprawie 6 kwietnia nie wziął udziału ani Prokurator Generalny, ani wcześniej wyznaczony przedstawiciel Sejmu (poseł Robert Kropiwnicki), któremu marszałek 31 marca cofnął pełnomocnictwo.

Na początku rozprawy przewodniczący sędzia Andrzej Rzepliński przypomniał przebieg czynności w związku ze sprawą P 5/14. Ponadto poinformował o wpłynięciu pisma Prokuratora Generalnego [Kancelaria Trybunału przyjęła je o godzinie 7:10], którego fragment odczytał.

A oto cała treść tego dokumentu, noszącego znak PK VIII TK 074.1.2016 i datę 5 kwietnia 2016:

Pan
Andrzej Rzepliński
Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Szanowny Panie Przewodniczący,

W związku z nadsyłanymi zawiadomieniami o rozpoznawaniu spraw przez Trybunał Konstytucyjny w składach nieznanych ustawie i z pominięciem ustawowych regulacji dotyczących wyznaczania terminów rozpraw i posiedzeń, na których powinny być rozpoznawane sprawy zawisłe w Trybunale Konstytucyjnym, zmuszony jestem poinformować, że Prokurator Generalny nie może uczestniczyć w tego rodzaju działaniach Trybunału. Oznacza to również niemożność przedstawiania pisemnych stanowisk w sprawach podlegających rozpoznaniu przez Trybunał Konstytucyjny, gdyż przedstawianie owych stanowisk w zaistniałej sytuacji mogłoby zostać odebrane - choćby przez opinię publiczną - jako akceptacja ze strony Prokuratora Generalnego dla działań sprzecznych z obowiązującą ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, a w konsekwencji - także z Konstytucją, która, w art. 197, jednoznacznie przesądza, że Trybunał może działać tylko w trybie określonym ustawą.

Ocena obecnych działań Trybunału Konstytucyjnego - na przykład w sprawie o sygnaturze akt P 5/14 - jako sprzecznych z obowiązującą ustawą wynika z następującego aktualnego stanu prawnego.

W dniu 30 sierpnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, ogłoszona w Dzienniku Ustaw w dniu 30 lipca 2015 r., pod pozycją 1064.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.