TK
Z. Ziobro narusza fundamenty państwa prawa - oświadczają sędziowie ze stowarzyszeń Themis i Pro Familia
Andrzej Rzepliński| Minister Sprawiedliwości| Prokurator Generalny| Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia| Stowarzyszenie Sędziów „Themis”| Trybunał Konstytucyjny| władza sądownicza| władza wykonawcza| Zbigniew Ziobro
włącz czytnikStanowisko Stowarzyszenia Sędziów THEMIS oraz Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia w sprawie pisma Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego z dnia 5 kwietnia 2016 r.
Stowarzyszenie Sędziów THEMIS oraz Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia uznają za naruszającą fundamenty państwa prawa treść pisma z dnia 5 kwietnia 2016 r. skierowanego przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, w którym uprzedza o możliwości wykorzystania uprawnień Prokuratora Generalnego wobec Prezesa i wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego, orzekających niezgodnie z oczekiwaniem władzy wykonawczej. Pismo to, w powiązaniu z poprzednimi wypowiedziami samego Ministra Sprawiedliwości i jego zastępcy o konieczności uchwalenia ustawy regulującej odpowiedzialność sędziów za orzekanie na podstawie Konstytucji RP i respektowanie nieopublikowanych wyroków Trybunału, jest jednoznaczne w treści i stanowi groźbę nie tylko pod adresem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale również pod adresem wszystkich sędziów w Polsce, którzy nie będą wydawać wyroków po myśli rządzącej większości sejmowej. Ogłaszanie przez przedstawicieli władzy wykonawczej, że rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym była nielegalna, pozbawiona podstawy prawnej, a sam wyrok - nazywany opinią, spotkaniem sędziów przy kawie, stanowiskiem - jest nieważny, jest działaniem urągającym standardom nowoczesnego państwa europejskiego i nakierowanym na dyskredytowanie sądów i trybunałów celem całkowitego podporządkowania sobie władzy sądowniczej.
Władza sądownicza służy obywatelom, by chronić ich prawa i wolności przed nadużyciami pozostałych władz. Tylko niezależne sądy i niezawiśli sędziowie dają obywatelom gwarancję ochrony. Próba politycznego zdominowania wymiaru sprawiedliwości jest działaniem wymierzonym w obywateli Państwa Polskiego.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.