TK



TK o odszkodowaniach za szkody wyrządzone przez chronione zwierzętaa

Andrzej Rzepliński| Maria Gintowt-Jankowicz| Ministerstwo Środowiska| ochrona gatunkowa| odszkodowanie od państwa| skarb państwa| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o ochronie przyrody

włącz czytnik

W obowiązującym stanie prawnym przewidziano zarówno instrumenty różnicowania skali ograniczeń związanych z ochroną gatunkową zwierząt, jak i eliminowania niektórych z nich. Już na etapie wprowadzania ochrony minister właściwy do spraw środowiska może ukształtować w odmienny sposób zakazy dotyczące poszczególnych gatunków chronionych, jak również wprowadzić odstępstwa od zakazów, aby zapobiegać poważnym szkodom w mieniu. Kolejnym rozwiązaniem, które w istotny sposób łagodzi zakres zakazów związanych z ochroną gatunkową, jest art. 56a ustawy o ochronie przyrody, dodany ustawą z 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody, który upoważnia regionalnego dyrektora ochrony środowiska do wprowadzenia na obszarze swojej właściwości powszechnych odstępstw od zakazów w odniesieniu do bobra europejskiego, kormorana czarnego lub czapli siwej. Zainteresowany właściciel może także na swój wniosek uzyskać zgodę na indywidualne odstępstwo od zakazów służących bezpieczeństwu zwierząt objętych ochroną ścisłą i częściową.

Trybunał podkreślił również konieczność stworzenia sprawnego ustawowego mechanizmu zapobiegania wyrządzaniu szkód przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, na co zwracali uwagę wszyscy uczestnicy postępowania.

Rozprawie przewodniczył prezes TK Andrzej Rzepliński, sprawozdawcą była sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz.
Zespół Prasy i Informacji TK

Poprzednia 123 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.