Państwo
Senat wykonał kolejne wyroki TK
GMO| Kodeks Morski| prawo prasowe| RMUA| Senat| sprostowania| ustawa o kombatantach
włącz czytnikW dniu 3 sierpnia br. Senat zakończył swoje ostatnie posiedzenie przed przerwą wakacyjną.[...] Oto niektóre ustawy przyjęte przez Izbę Wyższą.
Ustawa uchwalona przez Sejm na podstawie senackiego projektu Prawo prasowe wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że zakresy znaczeniowe sprostowania i odpowiedzi są na tyle nieostre, iż nie pozwalają na precyzyjne określenie odpowiedzialności karnej redaktora naczelnego. W efekcie konsultacji z partnerami społecznymi i burzliwej dyskusji medialnej wnioskodawcy zaproponowali rezygnację z tego rozróżnienia i wprowadzenie jednolitej formy sprostowania. „Mamy satysfakcję, że nasz projekt z drobnymi poprawkami został przyjęty przez Sejm” - mówił senator Piotr Zientarski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej. Podkreślił on, że burza medialna wybuchła, zanim Senat zakończył postępowanie legislacyjne w tej sprawie.
Senat przyjął dwie ustawy oświatowe. Pierwsza z nich wywodzi się z pilnego rządowego projektu. Ustawa o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw zawiera rozwiązania mające na celu zwiększenie poziomu anonimowości gromadzonych w systemie danych dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Informacje o takiej pomocy będą mieć formę spersonalizowaną w lokalnych bazach danych, natomiast w bazie danych SIO będą funkcjonować w formie danych zbiorczych, niepowiązanych z danymi osobowymi. Druga ustawa, powstała na podstawie projektu poselskiego, nowelizuje ustawę o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Doprecyzowuje ona przepisy dotyczące dotowania szkół publicznych oraz niepublicznych z subwencji oświatowej w okresie wakacji.
Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wywodzi się z projektu rządowego. Ustawa przewiduje uproszczenie sposobu potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców, zdjęcie ze świadczeniodawców odpowiedzialności za potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz poprawę jakości i wiarygodności danych gromadzonych i przetwarzanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wprowadzenie możliwości elektronicznego potwierdzania uprawnień przez świadczeniodawców (od 1 stycznia 2013 r.) spowoduje, że świadczeniobiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne, co znacznie uprości proces potwierdzania prawa do świadczeń. Ponadto zmniejszy to obciążenie i koszty pracodawców w zakresie drukowania RMUA.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Senat debatował o ratyfikacji, Unii Europejskiej, Konstytucji oraz o Lachu i Skibie z Bukowiny
W Senacie o prawie do petycji
Trybunał w Senacie
Zmiany w kpc furtką dla cenzury mediów?
Sprostowania po nowemu – od 2 listopada
Prawo prasowe w Senacie
Senat wykonuje 4 wyroki Trybunału Konstytucyjnego
Senat zajmie się kolejnymi wyrokami Trybunału
TK o odszkodowaniach za szkody wyrządzone przez chronione zwierzętaa
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.