TK



TK: omówienie wyroku i uzasadnienia w sprawie ustawy o radiofonii i TV

Andrzej Rzepliński| KRRiTV| Marek Zubik| Rada Mediów Narodowych| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o radiofonii i telewizji

włącz czytnik

8. Trybunał uznał również za niekonstytucyjne pozbawienie KRRiT kompetencji do wyrażania zgody na zmiany w statutach spółek publicznej radiofonii i telewizji. Rozwiązanie to pozostawia bowiem sferę organizacyjną takich spółek całkowicie poza kontrolą konstytucyjnego organu państwa mającego pełnić rolę strażnika m.in. interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Nie wystarczy tu ustawowe określenie możliwości realizacji takich zadań przez organ pozakonstytucyjny.

9. Kwestionowane przepisy przejściowe zawarte w ustawie nowelizującej dotyczyły zdarzeń, jakie zaistniały i zakończyły się w 2016 r. przed wydaniem niniejszego wyroku. Wnioskodawcy nie wykazali jednak w dostateczny sposób, że orzekanie przez Trybunał o tych przepisach jest konieczne dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw jednostek. Ponadto Trybunał stwierdził, że niedopuszczalne jest dokonanie kontroli przepisu określającego sposób wejścia w życie ustawy nowelizującej. Przepis ten, w chwili orzekania przez Trybunał, miał odmienne brzmienie od tego, jakie zostało pierwotnie zakwestionowane. Rozpoznanie tego zarzutu wymagałoby przedstawienia innych zarzutów wskazujących na niezgodność tego przepisu z konstytucją, niż zaprezentowali wnioskodawcy.

Przewodniczącym składu orzekającego był prezes TK Andrzej Rzepliński, sprawozdawcą był  sędzia TK Marek Zubik.

Zespół Prasy i Informacji TK

Poprzednia 4567 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.