TK



TK: prawo spółdzielcze budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne

dziedziczenie| Maria Gintowt-Jankowicz| Mirosław Granat| spółdzielnie| spółka prawa handlowego| Trybunał Konstytucyjny| udziały członkowskie| wpisowe

włącz czytnik

Trybunał Konstytucyjny ocenił też zaskarżone przepisy o przekształcaniu spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego. Wnioskodawca w pierwszej kolejności zakwestionował art. 203f – 203x prawa spółdzielczego, a zatem łącznie wszystkie, z wyjątkiem jednego, przepisy o przekształceniach. Trybunał stwierdził, że wniosek w tej części nie spełnia wymagań formalnych. Wnioskodawca przedstawił zbyt ogólne zarzuty, będące wyłącznie wyrazem przekonania o próbie eliminacji spółdzielczości pracy, które nie zostały poparte żadnymi dowodami. W konsekwencji Trybunał zobowiązany był umorzyć postępowanie w tej części.

Trybunał zasygnalizował jednak, że szereg rozwiązań przyjętych w zaskarżonych łącznie przepisach o przekształceniach budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne. Dodane w 2011 r. do prawa spółdzielczego przepisy zezwalające na przekształcanie spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego przewidują istotnie uproszczoną procedurę przekształcenia, która nie wymaga przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Procedura ta jest zbyt ściśle wzorowana na przepisach kodeksu spółek handlowych. Nie uwzględnia specyfiki spółdzielni pracy, jako organizacji, w której nie kapitał, lecz substrat osobowy posiada decydujące znaczenie.

TK podkreślił, że w świetle konstytucji przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego jest dopuszczalne, jeżeli oparte zostało na trzech filarach: dobrowolności przekształcenia, skutecznej ochrony praw członków przekształcanej spółdzielni pracy oraz kontynuacji podmiotu przekształcanego.

W świetle wolności zrzeszania się, z której korzystają członkowie spółdzielni pracy, a także zgodnie z wymogami demokracji, przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego nie może być przymusowe. Powinno być procesem zależnym wyłącznie od woli członków spółdzielni. Członkowie powinni być odpowiednio wcześniej i indywidualnie zawiadamiani o podejmowaniu przez walne zgromadzenie uchwał składających się na ten proces. Co istotne, w świetle art. 58 ust. 1 konstytucji, każdy członek spółdzielni pracy ma prawo do nieuczestniczenia w spółce przekształconej.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.