TK



Adwokaci po raz ósmy wezmą udział w Ogólnopolskim Dniu Bezpłatnych Porad Adwokackich

adwokatura| Bronisław Komorowski| Naczelna Rada Adwokacka| pro bono| Unia Europejska

włącz czytnik

Ponad siedmiuset adwokatów i aplikantów adwokackich w 190 miastach w całej Polsce pomoże rozwiązać zawiłości prawne, w ramach VIII Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Akcja przeprowadzona będzie 17 maja.

Tegoroczna akcja po raz pierwszy odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 13 maja, podczas konferencji prasowej, Prezydent Komorowski podkreślił, że chciałby, aby akcje pro bono przekształciły się w systemowe rozwiązanie, którego celem byłaby pomoc osobom niezamożnym w dostępie do darmowej porady prawnej. Poinformował, że apelował do samorządów adwokackiego i radców prawnych o współpracę z rządem i parlamentem w tworzeniu takiego rozwiązania.

Adwokaci i aplikanci adwokaccy będą dyżurować w siedzibach kancelarii oraz niektórych izb adwokackich w godzinach 10:00-15:00. Wyjątkowo Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu przeprowadzi akcję tydzień później tj. 24 maja br., ze względu na odbywające się w tej izbie 17 maja Zgromadzenie Izby Adwokackiej.

Inicjatywa Naczelnej Rady Adwokackiej kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. Akcja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest ponad dziesięć tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.

Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów). Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem, a zatem na pełniejszą poradę.

Choć adwokaci chętnie włączają się w każdą inicjatywę pro bono, wiążącą się z pomocą prawną najbardziej potrzebującym, to jednak zwracają uwagę, że państwo polskie nie jest zbyt przychylne w tego typu działaniach. Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nadal nie posiada uregulowań ustawowych dotyczących bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej dla najuboższych. Nie są również uregulowane kwestie podatkowe związane z udzielaniem bezpłatnych porad prawnych. Od uzyskanej bezpłatnej porady prawnej na obywatelach ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik musi odprowadzić podatek VAT. Od obowiązków tych istnieją odstępstwa, ale ich interpretacja nie jest jednoznaczna.

Tegoroczna akcja odbywa się w przeddzień święta patrona wszystkich prawników - św. Ivo.

Listę kancelarii, w których udzielane będą porady prawne, można znaleźć na stronie www.adwokatura.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.