TK



Czesław Niemen, zastrzeżony znak towarowy

Czesław Niemen

włącz czytnik
Czesław Niemen, zastrzeżony znak towarowy
Popiersie w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach

Jak podaje portal gazeta.pl  wdowa po Czesławie Niemenie Małgorzata Niemen-Wydrzycka nie chce, aby białostockie Studium Wokalno-Aktorskie nosiło imię jej męża. Radni na sesji 27 lutego będą decydować o dalszych losach szkoły i zmianie patrona.

W przygotowanym projekcie uchwały radni zamierzają zastosować się do żądania wdowy po artyście. Szkoła miałaby nosić nazwę Studium Wokalno-Aktorskie - Szkoła Talentów w Białymstoku - poinformowała we wtorek rzeczniczka Rady Miejskiej Białegostoku Agnieszka Zabrocka. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w chwili zakładania Studium im. Czesława Niemena ani radni, ani dyrekcja szkoły nie wiedzieli, że imię i nazwisko "Czesław Niemen" to zastrzeżony znak towarowy, podlegający ochronie prawnej, co oznacza, że trzeba mieć zgodę osoby uprawnionej na jego używanie. Sama Małgorzata Niemen-Wydrzycka uzasadnia swe żądanie tym, że "podstawowy profil działalności studium oraz uzyskanie wykształcenia w zawodzie aktora scen muzycznych nie ma związku z działalnością Czesława Niemena".

Sprawa szkoły nie jest pierwszą: w 2010 roku przed sądem w Białymstoku zakończył się proces dotyczący użycia słowa "Niemen" w nazwie stowarzyszenia z Supraśla. Pierwotnie powstało ono jako Stowarzyszenie im. Czesława Wydrzyckiego-Niemena, z zadaniem przede wszystkim propagowania twórczości wybitnego artysty.

Decyzję sądu rejestrowego zaskarżyły żona i córka Czesława Niemena. Sąd nakazał nazwę zmienić i zarejestrował stowarzyszenie pod nazwą "Niemen". 

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.