Świat
Sąd Unii Europejskiej oddala skargę klubu FC Barcelona w sprawie jego herbu
FC Barcelona| herb| OHIM| Sąd Unii Europejskiej| tarcza herbowa| Trybunał Sprawiedliwości UE| znak towarowy
włącz czytnikSąd Unii Europejskiej (w Luksemburgu) 10 grudnia oddalił skargę klubu piłkarskiego z Barcelony, który zamierzał zarejestrować, jako wspólnotowy znak towarowy, kontury swojego herbu. Według sądu zgłoszony znak towarowy nie pozwala konsumentom na określenie pochodzenia handlowego towarów i usług wskazanych w zgłoszeniu.### br br ###
W kwietniu 2013 r. Futbol Club Barcelona (klub piłkarski z Barcelony) wystąpił do Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) o zrejestrowanie, w charakterze wspólnotowego znaku towarowego, oznaczenia graficznego mającego kształt swojego herbu w szczególności dla wyrobów z papieru, odzieży i działalności sportowej.
W maju 2014 r. OHIM oddalił zgłoszenie do rejestracji z tego powodu, że owo oznaczenie nie jest w stanie zwrócić uwagi konsumentów na pochodzenie handlowe towarów i usług wskazanych w zgłoszeniu. Na tę decyzje OHIM klub piłkarski z Barcelony złożył skargę do Sądu Unii Europejskiej.
Sąd w dzisiejszym wyroku potwierdził, że żadna z cech charakterystycznych analizowanego oznaczenia nie zawiera uderzającego elementu, który mógłby przyciągnąć uwagę konsumentów.
Znak towarowy objęty zgłoszeniem byłby bowiem odbierany przez konsumentów jako uproszczona forma i nie pozwalałby im na odróżnienie towarów i usług posiadacza tego znaku od towarów i usług innych przedsiębiorstw. Sąd podkreślił również, że herby są powszechnie używane w obrocie gospodarczym dla celów czysto dekoracyjnych bez pełnienia przez nie funkcji znaku towarowego.
Analizowane oznaczenie zatem nie posiada charakteru odróżniającego wymaganego przez rozporządzenie w sprawie wspólnotowego znaku towarowego1 dla jego zarejestrowania. Sąd stwierdził również, że klub piłkarski z Barcelony nie wykazał, że to oznaczenie, w następstwie używania, uzyskało charakter odróżniający.
W tych okolicznościach Sąd oddalił w całości skargę klubu piłkarskiego z Barcelony.
Odwołanie od orzeczenia Sądu, ograniczone do kwestii prawnych, może zostać wniesione do Trybunału w terminie dwóch miesięcy od dnia zawiadomienia o tym orzeczeniu.
Celem skargi o stwierdzenie nieważności jest doprowadzenie do uznania za nieważne aktów instytucji Unii, które są sprzeczne z prawem Unii. Państwa członkowskie, instytucje wspólnotowe oraz jednostki mogą, pod pewnymi warunkami, wnieść skargę o stwierdzenie nieważności do Trybunału Sprawiedliwości lub Sądu. Jeżeli skarga jest zasadna, stwierdza się nieważność aktu. Instytucja, której to dotyczy, powinna zaradzić ewentualnej próżni prawnej spowodowanej nieważnością tego aktu.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
ETS o zającu z czekolady (z czerwoną wstążką)
Shakespeare wygrywa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej!
ETS wydał wyrok w sprawie niedźwiedzia polarnego
Znak towarowy a kształt użytkowy – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
Sąd Unii Europejskiej o krokodylu i kajmanie
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.