TK
Dobre oceny polskiego wymiaru sprawiedliwości w międzynarodowych rankingach
Komisja Europejska| KRS| ranking| Rule of Law Index| sądownictwo| The European Justice Scoreboard| wymiar sprawiedliwości
włącz czytnikJak podaje w swoim komunikacie rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Jarema Sawiński, w ostatnim czasie zostały opublikowane dwa międzynarodowe raporty oceniające sprawność wymiaru prawiedliwości w Europie i na świecie.
W obu polski wymiar sprawiedliwości został bardzo wysoko oceniony.
Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej „The European Justice Scoreboard”, znaleźliśmy się w pierwszej piątce państw europejskich pod względem szybkości rozpoznawania spraw cywilnych, handlowych i administracyjnych. W polskich sądach, w skali roku liczba tego typu spraw, które wpływają jest równa liczbie spraw załatwianych.
„The European Justice Scoreboard” dostarcza obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych danych na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach członkowskich UE. Raport powstał na zlecenie Komisji Europejskiej, która przywiązuje szczególną wagę do poprawy jakości, niezależności i efektywności systemów wymiaru sprawiedliwości, gdyż ma to zasadnicze znaczenie dla przywrócenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w Europie. Raport koncentruje się na tych parametrach, które przyczyniają się do wzrostu koniunktury i inwestycji, w szczególności analizuje wskaźniki efektywności w rozpoznawaniu spraw cywilnych i handlowych.
Obejmuje też sądownictwo administracyjne odgrywające ważną rolę w gospodarce, zwłaszcza w sporach przedsiębiorców z organami podatkowymi, czy też instytucjami decydującymi o regulacjach administracyjnych.
Drugi raport „Rule of Law Index” amerykańskiej organizacji pozarządowej The World Justice Project oceniający przestrzeganie zasad praworządności na świecie także bardzo wysoko klasyfikuje nasz kraj.
Raport powstał po badaniu systemów prawnych w 97 państwach, które przeprowadzili eksperci ze wszystkich dziedzin prawa. Oceniano w nim osiem głównych wymiarów praworządności:
1) ograniczone kompetencje rządu,
2) brak korupcji,
3) porządek i bezpieczeństwo,
4) prawa podstawowe,
5) przejrzystość administracji,
6) egzekucja prawa,
7) wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych,
8) wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych.
Wśród krajów Unii Europejskiej Polska znalazła się na 10 miejscu w kategorii - ograniczone kompetencje rządu, 13 – brak korupcji, 13 – porządek i bezpieczeństwo, 5 – prawa podstawowe, 14 – przejrzystość administracji, 11 – egzekucja prawa, 13 – wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych, 9 – wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych.
Raporty są publikowane na: worldjusticeproject.org i ec.europa.eu/justice/effective-justice/
KRS
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.