TK



HFPC: wystąpienie w sprawie koncesji dla TV Trwam

Dworak| KRRiT| TV Trwam

włącz czytnik
HFPC: wystąpienie w sprawie koncesji dla TV Trwam

Helsińska Fundacja Praw Człowieka  wystąpiła do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji na temat procedury przyznawania koncesji nadawcom telewizyjnym do prowadzenia działalności nadawczej w ramach multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej.

Szczególne zastrzeżenia HFPC wzbudził brak upublicznienia transparentnych kryteriów wyboru nadawców w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT w kwietniu 2011 r., w którym odmówiono udzielenia koncesji nadawcom kanałów telewizyjnych, takich jak „TV Trwam”, „Superstacja”, czy „TVN Meteo”.

HFPC zwróciła uwagę, że KRRiT nie przedstawiła szczegółowego uzasadnienia podjętych decyzji koncesyjnych. Przykładowo, w przypadku „TV Trwam”, powołano się na racje finansowe, nie podając przy tym, z jakich względów oceniono negatywnie wiarygodność finansową tego nadawcy. Jednocześnie koncesję przyznano kilku nadawcom oferującym zupełnie nowe kanały telewizyjne, których sytuacja wydaje się bardziej niepewna, niż istniejącej od 2003 r. „TV Trwam”. W opinii HFPC, kryterium finansowe stosowane przez KRRiT powinno być uzupełnione o szczegółowe parametry np. wskazanie konkretnych gwarancji finansowych, jakie powinien przedstawić nadawca stający do procedury konkursowej. Parametry te powinny zostać podane do wiadomości publicznej najpóźniej z dniem ogłoszenia konkursu.

Zdaniem HFPC określenie jasnych kryteriów uzyskania i utrzymania wszelkiego rodzaju koncesji uprawniających do prowadzenia działalności nadawczej leży w interesie publicznym. Ma ono kluczowe znaczenie dla sprawowania kontroli społecznej nad podmiotami nadającymi sygnał telewizyjny w Polsce oraz działaniami samej KRRiT. Jest także bardzo ważne dla funkcjonowania rynku medialnego i pewności obrotu gospodarczego w sektorze mediów. W stanowisku podkreślono również brak efektywnych mechanizmów rewizji decyzji koncesyjnej.

HFPC wskazała także na standardy międzynarodowe w zakresie regulowania działalności nadawczej w drodze koncesji oraz na przestrzeganie zasad pluralizmu w mediach. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, odmowa udzielenia koncesji może oznaczać ingerencję w prawo do swobody wypowiedzi.
Wystąpienie zostało przygotowane w ramach prac programu Obserwatorium wolności mediów w Polsce.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.