TK



Hiszpanie walczą z bezrobociem, uelastyczniając prawo pracy

bezrobocie| Hiszpania| Rajoy

włącz czytnik
Hiszpanie walczą z bezrobociem, uelastyczniając prawo pracy
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy. Foto: Sintesis.mx

Rząd premiera Mariano Rajoya przyjął w piątek 10 lutego w formie dekretu ustawę reformującą rynek pracy, która ma rozwiązać jeden z najgorszych kryzysów zatrudnienia w Europie; bezrobocie w Hiszpanii sięga 23 proc., a wśród osób poniżej 25. roku życia - 48 proc. Tylko w ciągu stycznia tego roku liczba bezrobotnych wzrosła w Hiszpanii w porównaniu z grudniem ub.r. o ponad 177 tys., a liczba uprawnionych do korzystania ze świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych zmalała o ponad 283 tys. Sprawiło to, że po raz pierwszy od 2004 r. łączna liczba ubezpieczonych spadła poniżej 17 mln.

Ustawę przyjęto w formie dekretu - parlament będzie mógł ją przyjąć lub odrzucić, ale nie ma prawa jej modyfikować. Rajoy ma w Kortezach większość, gwarantującą przyjęcie dekretu.

Dekret daje firmom zachęty do zatrudniania: zmniejsza wysokość odpraw dla pracowników i oferuje ulgi podatkowe za zatrudnianie osób młodych. Odszkodowanie za zwolnienie będzie mogło maksymalnie wynieść równowartość wynagrodzenia za 33 dni od jednego przeprowadzonego roku; do tej pory za każdy rok zwalniany pracownik dostawał ekwiwalent pensji za 45 przepracowanych dni.

Małe firmy, mające 50 lub mniej pracowników, dostaną ulgę rzędu 3 tys. euro za przyjęcie osób przed trzydziestką, które poszukują pierwszej pracy.

Pracodawcy nie będą już mogli podpisywać z pracownikami tymczasowych kontraktów, które nie oferują im żadnych lub prawie żadnych dodatkowych korzyści przez trzy lata. Najdłużej na podstawie takiej umowy można będzie zatrudniać przez 24 miesiące.

Firmy przechodzące bardzo trudny okres będą mogły wycofać się z ustaleń poczynionych wcześniej ze związkami zawodowymi. Dekret daje im też możliwość bardziej elastycznego podejścia do godzin pracy, zadań dla pracowników i wynagrodzeń, w zależności od sytuacji hiszpańskiej gospodarki i samej firmy.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.