TK
Z dniem 27 października 2012 r. spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe (SKOK–i) zostaną objęte państwowym nadzorem, sprawowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF)[1].
Do dnia wejścia w życie ustawy o SKOK–ach, zadania związane z nadzorem nad SKOK–ami nadal będą realizowane przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo – Kredytową (Kasę Krajową)[2].
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe są ważnym elementem rynku finansowego. W ostatnich kilkunastu latach SKOK–i ugruntowały swoją pozycję na lokalnych rynkach. Pierwotnie kasy ograniczały się do usług świadczonych na rzecz osób tworzących wspólnotę, które łączy więź o charakterze zawodowym, terytorialnym lub organizacyjnym. Obecnie w praktyce usługi SKOK–ów są powszechnie dostępne. Systemowe znaczenie SKOK–ów i potrzeba objęcia ich niezależnym, państwowym nadzorem finansowym wynika m. in. z liczby członków kas oraz wartości zgromadzonych w nich środków.
Podobnie jak w przypadku nadzoru nad bankami, nadzór KNF wobec SKOK–ów będzie nakierowany na bezpieczeństwo depozytów członków kas. W pierwszym okresie po objęciu SKOK–ów państwowym nadzorem, celem KNF będzie ocena sytuacji finansowej kas oraz identyfikacja rodzajów ryzyka występującego w ich działalności[3].
Jednocześnie SKOK–i są obowiązane, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, do przeprowadzenia audytu zewnętrznego i przekazania jego wyników KNF, Kasie Krajowej, Ministrowi Finansów, Narodowemu Bankowi Polskiemu, Komitetowi Stabilności Finansowej oraz Krajowej Radzie Spółdzielczej. Audyt będzie przeprowadzany przez niezależnego biegłego rewidenta.
Został uruchomiony adres mejlowy skok@knf.gov.pl, na który członkowie kas mogą zgłaszać wątpliwości i postulaty[4].
[1] Przepisy ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych wejdą w życie w dniu 27 października 2012 r., tj. po upływie 3 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw, która nastąpiła w dniu 26 lipca 2012 r. Celem ustawodawcy jest zapewnienie stabilności finansowej kas, prawidłowości ich działania i zwiększenie bezpieczeństwa ekonomicznego SKOK.
[2] Nowe przepisy wprowadzają podział zadań nadzorczych między Kasę Krajową i KNF. Kasa Krajowa nadal będzie zobowiązana do sprawowania kontroli nad kasami w zakresie zgodności ich działalności z przepisami prawa oraz prawidłowości prowadzonej gospodarki finansowej.
[3] W działalności instytucji finansowych, szczególnie w działalności kredytowej, zawsze istnieją określone czynniki ryzyka – występują ono zarówno w SKOK–ach, jak i w bankach oraz innych instytucjach finansowych.
[4] KNF nie dysponuje uprawnieniami do rozstrzygania indywidualnych sporów klientów z instytucjami finansowymi. Napływające sygnały będą traktowane systemowo i pomogą w identyfikacji problemów, którymi należy się zająć.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
SKOK-i przed Trybunałem: dwa artykuły niekonstytucyjne, z interpelacją w tle
SKOK-i nie składają broni
Prezydent podpisał nowelę ustawy o SKOK-ach
O awanturze wokół SKOK-ów
Coraz trudniejsze bilanse SKOK-ów
KNF zaniepokojona sytuacją w SKOK-ach. Nie można wykluczyć wniosków o upadłość
TK: Szczególne zasady rachunkowości SKOK są konstytucyjne
Centrala SKOK-w bez statutu
Bratkowski: Humbug pękł
TK: wyrok w sprawie SKOK - pełny komunikat z omówieniem uzasadnienia
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.