TK
Prokurator Generalny: trochę mniej podsłuchów w ubiegłym roku
ABW| CBA| Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej| kontrola operacyjna| podsłuchy| policja| Prokurator Generalny| Straż Graniczna| Służba Kontrwywiadu Wojskowego| Żandarmeria Wojskowa
włącz czytnikWobec 3956 osób zastosowano w ubiegłym roku kontrolę operacyjną i podsłuchy rozmów. To o 907 osób mniej niż w roku 2011 - poinformowała Prokuratura Generalna.
Informacje te przedstawił w czwartek pierwszy zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz, który tego dnia wziął w Sejmie udział w posiedzeniu połączonych Komisji Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz do Spraw Służb Specjalnych.
Przedstawił na nim coroczną Informację Prokuratora Generalnego o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej.
Z informacji wynika, że w 2012 r. Prokurator Generalny i prokuratorzy okręgowi otrzymali od wszystkich uprawnionych organów (Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmeria Wojskowa i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej) wnioski o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej wobec 4206 osób. Jest to o 982 osób mniej niż w 2011 r., albowiem wówczas wnioskami objęto 5188 osób i mniej o 2517 niż w 2010 r., kiedy wnioskami objęto 6723 osoby.
Sądy zarządziły kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną wobec 3956 osób, tj. o 907 osób mniej niż w 2011 r., gdy zarządzono powyższe czynności wobec 4863 osób i o 2497 mniej niż w 2010 r., gdy kontrolę zarządzono wobec 6453 osób.
Sądy odmówiły zarządzenia kontroli i utrwalania rozmów lub kontroli operacyjnej wobec 25 osób. W 2011 r. podjęły takie decyzje wobec 39 osób, a w 2010 r. wobec 52 osób.
Prokurator Generalny i prokuratorzy okręgowi nie wyrazili zgody na wnioski o kontrolę operacyjną wobec 225 osób, przy czym w 2011 r. wobec 286 osób, a w 2010 r. wobec 218 osób.
Lex.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
ETPC: podsłuchiwanie polityków i dziennikarzy (w Rumunii) jest nielegalne
Sądy bez oporów zatwierdzają kontrole operacyjne
MSW: Mniej kontroli operacyjnych
Rośnie popyt na sprzęt szpiegowski – raport
Podsłuch w firmie – czy ktoś Cię nagrywa?
Czy polskie służby wykorzystują narzędzia do zdalnego kontrolowania telefonów i komputerów?
Trybunał zbada katalog zbieranych za pomocą środków technicznych informacji o obywatelu
TK: część przepisów o zbieraniu informacji za pomocą środków technicznych w działaniach operacyjnych jest niezgodna z konstytucją
Po wyroku TK ws. bilingów Sejm pracuje nad zmianami w ABW
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.