TK



Raport NBP: koniunktura poprawia się

czynniki ryzyka| dynamika rozwoju| Instytut Ekonomiczny NBP| koniunktura| NBP| prognozy| rynek globalny

włącz czytnik

Instytut Ekonomiczny NBP opublikował 6 marca br. kolejne opracowanie z cyklu „Koniunktura Międzynarodowa”, w którym obszernie przedstawia stan i prognozy dla gospodarek m.in. USA, strefy euro, Wielkiej Brytanii, Japonii, krajów BRIC (Brazylii, Rosji, Indii, Chin) oraz obszaru Europy Środkowej i Wschodniej. Towarzyszą im analizy rozwoju sytuacji na globalnych rynkach surowcowych i finansowych. Najnowsza analiza powstała na podstawie danych dostępnych do 14 lutego 2014 r.

Z opracowania wynika, że w ostatnich miesiącach umocniły się oznaki ożywienia popytu w wiodących gospodarkach rozwiniętych – przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii. Słabsze tempo ożywienia charakteryzuje gospodarki strefy euro, choć dane z tego regionu napływające od drugiej połowy 2013 r. wskazują na powolną poprawę wskaźników wzrostu gospodarczego. IV kwartał 2013 r. był trzecim z rzędu, w którym zanotowano dodatnią dynamikę PKB – wskaźnik ten wzrósł z 0,1 proc. w III kw. do 0,3 proc. w IV kw. Pozytywnym sygnałem jest także to, że ożywienie obejmuje coraz więcej krajów. Korzystnie działa tu umacniający się popyt gospodarki niemieckiej.

Prognozy dotyczące strefy euro na ten rok i następny przewidują dalsze powolne ożywienie, przy zachowaniu niskiej inflacji. Ma temu sprzyjać dalsza poprawa nastrojów konsumentów, silniejszy wzrost popytu zewnętrznego, pozytywne efekty refom strukturalnych oraz wzrost dochodu do dyspozycji gospodarstw domowych (w związku z poprawą na rynku pracy i spadkiem inflacji).

Najważniejszymi czynnikami ryzyka dla wzrostu strefy euro są: nadmierne umocnienie euro, brak działań poprawiających konkurencyjność we Włoszech i Francji oraz ewentualny powrót napięć na rynkach finansowych, spowodowanych publikacją wyników przeglądu jakości aktywów banków ze strefy euro.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.