TK
Rusza lokalny monitoring wolności mediów
blogerzy| Dominika Bychawska-Siniarska| HFPC| media lokalne| Obserwatorium Wolności Mediów
włącz czytnik16 stycznia 2013 r., została oficjalnie uruchomiona platforma blogerska – www.wolnoscmediow.org. Platforma powstała w ramach projektu realizowanego przez program „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Platforma ma służyć wzmocnieniu mediów lokalnych.
„Pomysł na utworzenie platformy zrodził się na podstawie dotychczasowych doświadczeń Obserwatorium” – mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC. „Prawdziwa walka o swobodę wypowiedzi w Polsce rozgrywa się właśnie na poziomie lokalnych redakcji. Media lokalne nie posiadają silnego zaplecza organizacyjnego, finansowego i wsparcia prawnego, jakim dysponują media o zasięgu ogólnopolskim” – tłumaczy Dominika Bychawska-Siniarska.
W związku z tym, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, przy wsparciu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zdecydowała o uruchomieniu monitoringu wolności mediów na poziomie lokalnym. W projekcie bierze udział 16 blogerów wolontariuszy – po jednym z każdego województwa. Ich głównym zadaniem jest monitorowanie zagrożeń dla wolności mediów lokalnych w swoich regionach. „Na blogach nasi wolontariusze będą relacjonowali wszelkie incydenty utrudniające pracę lokalnym dziennikarzom, m.in. konflikty z władzami lokalnymi, procesy sądowe, wszelkie ograniczenia w dostępie do informacji ważnych z punktu widzenia interesu społecznego oraz utrudnienia w przekazywaniu tych informacji miejscowej społeczności.” – mówi Dorota Głowacka, koordynatorka projektu.
Blogerzy będą rozwijać kontakty z lokalnymi dziennikarzami oraz reagować na niepokojące sygnały, które za pośrednictwem platformy będą mogli zgłaszać jej czytelnicy. Blogerzy będą także na bieżąco oceniać monitorowane wydarzenia i tworzyć na tej podstawie interaktywną mapę zagrożeń dla wolności mediów.
Blogerzy, którzy biorą udział w projekcie zostali wyselekcjonowani spośród osób posiadających doświadczenia monitoringowe i przeszli specjalne szkolenie w HFPC. Pochodzą z całej Polski, są w różnym wieku, mają różne doświadczenie życiowe. Łączy je chęć do działania na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowanie w ochronę wolności słowa.
Blogerzy będą na co dzień współpracowali z zespołem „Obserwatorium”, który zapewnia im wsparcie merytoryczne i w razie potrzeby pomoc prawną w wybranych sprawach. Platforma ma stanowić źródło wiedzy o kondycji mediów lokalnych.
Platforma blogerska jest elementem projektu realizowanego przez HFPC pt. „Monitoring zagrożeń dla wolnych mediów w Polsce i wzmacnianie funkcji kontrolnej mediów lokalnych”. Projekt jest realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.