TKRusza lokalny monitoring wolności mediów

blogerzy| Dominika Bychawska-Siniarska| HFPC| media lokalne| Obserwatorium Wolności Mediów

włącz czytnik

16 stycznia 2013 r.,  została oficjalnie uruchomiona platforma blogerska  – www.wolnoscmediow.org. Platforma powstała w ramach projektu realizowanego przez program „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Platforma ma służyć wzmocnieniu mediów lokalnych.

„Pomysł na utworzenie platformy zrodził się na podstawie dotychczasowych doświadczeń Obserwatorium” – mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC. „Prawdziwa walka o swobodę wypowiedzi w Polsce rozgrywa się właśnie na poziomie lokalnych redakcji. Media lokalne nie posiadają silnego zaplecza organizacyjnego, finansowego i wsparcia prawnego, jakim dysponują media o zasięgu ogólnopolskim” – tłumaczy Dominika Bychawska-Siniarska.

W związku z tym, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, przy wsparciu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zdecydowała o uruchomieniu monitoringu wolności mediów na poziomie lokalnym. W projekcie bierze udział 16 blogerów wolontariuszy – po jednym z każdego województwa. Ich głównym zadaniem jest monitorowanie zagrożeń dla wolności mediów lokalnych w swoich regionach. „Na blogach nasi wolontariusze będą relacjonowali wszelkie incydenty utrudniające pracę lokalnym dziennikarzom, m.in. konflikty z władzami lokalnymi, procesy sądowe, wszelkie ograniczenia w dostępie do informacji ważnych z punktu widzenia interesu społecznego oraz utrudnienia w przekazywaniu tych informacji miejscowej społeczności.” – mówi Dorota Głowacka, koordynatorka projektu.

Blogerzy będą rozwijać kontakty z lokalnymi dziennikarzami oraz reagować na niepokojące sygnały, które za pośrednictwem platformy będą mogli zgłaszać jej czytelnicy.  Blogerzy będą także na bieżąco oceniać monitorowane wydarzenia i tworzyć na tej podstawie interaktywną mapę zagrożeń dla wolności mediów.

Blogerzy, którzy biorą udział w projekcie zostali wyselekcjonowani spośród osób posiadających doświadczenia monitoringowe i przeszli specjalne szkolenie w HFPC. Pochodzą z całej Polski, są w różnym wieku, mają różne doświadczenie życiowe. Łączy je chęć do działania na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowanie w ochronę wolności słowa.

Blogerzy będą na co dzień współpracowali z zespołem „Obserwatorium”, który zapewnia im wsparcie merytoryczne i w razie potrzeby pomoc prawną w wybranych sprawach. Platforma ma stanowić źródło wiedzy o kondycji mediów lokalnych.

Platforma blogerska jest elementem projektu realizowanego przez HFPC pt. „Monitoring zagrożeń dla wolnych mediów w Polsce i wzmacnianie funkcji kontrolnej mediów lokalnych”. Projekt jest realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

HFPC

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.