TK



A. Szmyt: Spór o tryb wyboru i kadencję Prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Andrzej Rzepliński| Bronisław Komorowski| dyskontynuacja| Jerzy Stępień| kadencja prezesa TK| Konstytucja RP| Marek Safjan| opozycja sejmowa| prezes TK| Sejm| Trybunał Konstytucyjny| wiceprezes TK

włącz czytnik

8. W trakcie prac Trybunału nad sprawą o sygn. akt K 34/15 grupa posłów z większości rządzącej wniosła do Sejmu w dniu 12 listopada 2015 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym31. Projekt dotyczył m.in. wyboru i kadencji prezesa i wiceprezesa Trybunału. Wprawdzie już następnego dnia posłowie wycofali swój projekt nowelizacji, ale należy go odnotować, jako że miał on znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji.

Po pierwsze, w projekcie zaproponowano zmiany do art. 12 ustawy o TK. Jego nowa treść miała mieć następujące brzmienie:
„1. Prezesa Trybunału powołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne.
2. Kadencja Prezesa Trybunału trwa 3 lata. Jeśli do końca dziewięcioletniej kadencji sędziego powołanego na stanowisko Prezesa Trybunału zostało mniej niż 3 lata, jego kadencja jako Prezesa Trybunału kończy się wraz z upływem kadencji sędziowskiej. Funkcję Prezesa Trybunału można pełnić dwukrotnie.
3. Kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego wybiera Zgromadzenie Ogólne, nie później niż 3 miesiące przed dniem upływu kadencji Prezesa Trybunału. Obradom przewodniczy najstarszy wiekiem sędzia Trybunału. W razie opróżnienia stanowiska Prezesa Trybunału, wyboru kandydatów dokonuje się w terminie 30 dni.
4. Każdych trzech sędziów — członków Zgromadzenia Ogólnego — może zgłosić prowadzącemu obrady jednego kandydata na stanowisko Prezesa Trybunału. Zgromadzenie przeprowadza głosowanie, w wyniku którego tworzy listę zgłoszonych kandydatów, kierując się liczbą głosów uzyskanych przez kandydatów.
5. Uchwałę z listą kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału przekazuje się niezwłocznie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
6. Do Wiceprezesa Trybunału przepisy art. 1-5 stosuje się odpowiednio”.

Po drugie, projekt nowelizacji zawierał przepis art. 3 dotyczący skrócenia kadencji aktualnego prezesa i wiceprezesa Trybunału. Stanowił on, że „Kadencja obecnego Prezesa Trybunału wygasa w dniu wejścia w życie ustawy. Kadencja obecnego Wiceprezesa Trybunału wygasa w terminie 45 dni od wejścia w życie ustawy. W tym okresie Zgromadzenie Ogólne, obradując w pełnym składzie, dokonuje wyboru kandydatów na Prezesa i Wiceprezesa Trybunału, zgodnie z procedurą z art. 12 ust. 3-6”. Jak widać, ten przepis miał charakter jedynie przepisu przejściowego, ale stanowi przyczynek do sposobu rozumienia pojęcia „kadencji”.

Debaty,Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.