TK



Absolwenci są tak dobrzy, jak szanse, które dostają

bezrobocie absolwentów| edukacja wyższa| Marek Belka| reforma edukacji| system edukacji| uczelnie wyższe

włącz czytnik

Wyspecjalizowana wiedza to jednak nie wszystko, czego oczekują pracodawcy. Pracownicy powinni posiadać szereg umiejętności miękkich – prezentacje i wystąpienia publiczne, negocjacje, budowanie drużyny czy też zarządzanie czasem. Na University of Exeter, Ernst&Young wyszedł naprzeciw studentom sponsorując cykl warsztatów skupiających się na poszczególnych kompetencjach. Oferowane są także szkolenia z CSR czy Commercial Awareness. Po odbyciu co najmniej 35 godzin wolontariatu lub pracy oraz uczestniczeniu w warsztatach, studenci uzyskują Exeter Award. Za pomocą takiej nagrody, uczelnia potwierdza, że laureat uczestniczył w zajęciach ponadprogramowych zdobywając tak pożądane przez pracodawców umiejętności miękkie.

W Polsce w podobny sposób wspiera studentów Deloitte, która przygotowała Akademię Biznesu. Akademia to cykl warsztatów prowadzonych przez ekspertów Deloitte na uczelniach w największych polskich miastach. O zaproszeniu do udziału decyduje spełnienie wymogów formalnych oraz wyniki testów. Spotkania są prowadzone w formie interaktywnych wykładów oraz case studies. Uczestnicy mają możliwość poznania funkcjonowania międzynarodowej firmy oraz ludzi, którzy ją tworzą.

Warto przyjrzeć się również organizacjom studenckim, które współpracując z firmami stanowią swoisty łącznik pomiędzy światem nauki i biznesu.

San Jose State University poszedł krok dalej i samorządowi studenckiemu przyznał pełną niezależność. Samorząd to firma zatrudniająca ponad 240 pracowników. Dysponuje własnym budżetem o wysokości 7,2 mln dolarów. Środki te przeznaczane są na działalność kół naukowych, konferencje oraz warsztaty. Studenci zarządzają dziewięcioma działami, w ramach których świadczone są różne usługi, m.in. bezpłatne przejazdy czy ksero. Samorządem zarządza trzech dyrektorów wykonawczych oraz 13-osobowa rada nadzorcza. Wspiera ich prywatna firma prawnicza. Studenci ponoszą odpowiedzialność finansową i prawną.

W Polsce organizacje studenckie nie mają osobowości prawnej w związku z czym ich możliwości są ograniczone. Nie mogą zawierać umów o współpracy z firmami ani otworzyć konta w banku. Każda decyzja wymaga zatwierdzenia przez odpowiednie władze uczelni.

Amerykańskie uczelnie wyróżniają się także siecią absolwentów. Jim Thompson, po ukończeniu San Jose State University założył firmę logistyczną, która dzisiaj jest obecna w ponad 52 krajach. Poprzez Thompson Global Internship Program studenci kalifornijskiej uczelni mają możliwość odbycia stażu w wybranym przez nich biurze na świecie. Koszty podróży i zakwaterowania pokrywa Crown Worldwide.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.