TK
Delegacja Komisji Weneckiej w Trybunale Konstytucyjnym
Andrzej Rzepliński| Jean-Claude Scholsem| Kaarlo Tuori| Komisja Wenecka| Marszałek Sejmu| publikacja wyroku| Sarah Cleveland| ślubowanie| Stanisław Biernat| Trybunał Konstytucyjny
włącz czytnik13 września sędziowie Trybunału Konstytucyjnego spotkali się w siedzibie Trybunału z zespołem Komisji Weneckiej, który odwiedza Polskę przed przyjęciem (w październiku) opinii na temat sytuacji Trybunału. KW reprezentowali jej wiceprzewodniczący prof. Kaarlo Tuori (Finlandia), Sarah Cleveland (USA) oraz Jean-Claude Scholsem (Belgia). Towarzyszył im sekretarz Komisji Thomas Markert i szef zespołu Sprawiedliwości Konstytucyjnej Schnutz Rudolf Dürr.
Jak po spotkaniu z KW mówił mediom na zaimprowizowanej na schodach Trybunału konferencji prasowej prezes TK Andrzej Rzepliński, ze strony trybunalskiej uczestniczyli w nim "sędziowie wybrani przez sejm VI i VII kadencji". Wskazał, że poważnym problemem w zarządzaniu Trybunałem są zmieniające się poglądy obozu rządzącego, który "co dwa tygodnie mówi, że będzie nowa ustawa, albo że nie będzie nowej ustawy. Wczoraj dowiedzieliśmy, że będzie pisana we wrześniu, czyli tradycyjnie w ciągu dwóch dni i wieczorem późnym zostanie ona przyjęta".
Wiceprezes TK Stanisław Biernat powiedział, że na spotkanie było zaproszonych 12 sędziów orzekających. S. Biernat poinformował, że odbyło się też krótkie spotkanie Komisji z sędziami wybranymi w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm (których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda).
Sześcioro sędziów wybranych przez PiS odmówiło spotkania z delegacją Komisji Weneckiej
Jak mówił dalej wiceprezes S. Biernat, "Odpowiadaliśmy na wiele pytań szczegółowych, na przykład czy Trybunał Konstytucyjny miał kompetencje do orzekania 11 sierpnia na posiedzeniu niejawnym. Następnie - jaki jest status tych sędziów, którzy nie orzekają. Jak należy interpretować pewne sformułowania z raportu komisji ekspertów powołanej przez marszałka Sejmu, dotyczące nadrzędności narodu nad konstytucją, następnie jakie jest zdanie Trybunału o przyszłych pracach legislacyjnych i nowej ustawy. Na to pytanie Trybunał odpowiedział, że nie wie bo nie zna po prostu tych projektów i ich nie ma. Były jeszcze inne pytania, bardziej prawnicze, tyczące się pewnych pojęć z ustawy o Trybunale. Nasi goście byli bardzo powściągliwi. Są bardzo dobrze zorientowani, zarówno jeśli chodzi o orzecznictwo Trybunału jak i o sytuację polityczną w Polsce. Dopowiem jeszcze, że pytali także o nasze stanowisko wobec wypowiedzi polityków obraźliwych wobec sędziów Trybunału, dla Trybunału jako całości i dla prezesa. Jeżeli byli poruszeni, to sposobem traktowania Trybunału przez polityków. Widać, że są zorientowanie także w stanie naszej debaty.”
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Ustawa o TK: czy MSZ okłamał Komisję Wenecką?
Wysłannicy Komisji Weneckiej do Polski przygotowali projekt stanowiska
Oświadczenie Sekretarza Generalnego Rady Europy Jaglanda w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym RP
TVN24: polski rząd zbojkotuje posiedzenie Komisji Weneckiej
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.