TK



Dzień protestu pracowników prokuratur

Cezary Grabarczyk| dyżur aresztowy| Jacek Skała| manifestacja| Ministerstwo Sprawiedliwości| prokuratura| protest| wynagrodzenie zasadnicze| Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP

włącz czytnik
Dzień protestu pracowników prokuratur
Foto: (pr)

24 września pod siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości odbyła się manifestacja pracowników prokuratury. Jak pisze w swoim komunikacie Jacek Skała, rzecznik Prasowy Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, „W związku z pogarszającą się od lat sytuacją ekonomiczną pracowników prokuratury oraz brakiem działań ze strony władzy wykonawczej i Prokuratury Generalnej na rzecz jej zmiany Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP […] Ogłasza w dniu 24 września 2014 r. akcję protestacyjną polegająca na uczestnictwie w pokojowej demonstracji przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości [...]. Akcja ta będzie prowadzona wspólnie z NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa."

Przystępując do akcji protestacyjnej Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP zwraca się "Do nowego Prezesa Rady Ministrów o udzielenie informacji, czy w roku 2015 r. nowy Rząd po raz kolejny planuje zamrożenie płac pracowników prokuratury i sądów, co w ostatnich latach doprowadziło do drastycznego spadku ich realnej wartości i zubożenia całego korpusu urzędniczego w wymiarze sprawiedliwości przy jednoczesnym, towarzyszącym temu procesowi realnym wzroście wynagrodzeń w innych działach administracji rządowej i samorządowej w wyniku zwiększania funduszów nagradzania i premiowania, a nadto o podjęcie działań na rzecz podwyższenia wynagrodzeń począwszy od października 2014 r. Kierując ten postulat Rada Główna zwraca uwagę na faktyczną zmianę koniunktury gospodarczej na korzystną.

[...] Komisja [Sejmowa Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka] w Dezyderacie postuluje stworzenie czytelnych zasad wynagradzania i awansu w prokuraturze oraz sądownictwie w sposób uwzględniający role tego korpusu urzędniczego w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz stopień dewaluacji płac w ostatnich latach. Dezyderat dotychczas nie doczekał się odpowiedzi ze strony Rządu i Prokuratury Generalnej. Pomimo upływu kilkunastu miesięcy od opublikowania Dezyderatu nie został on w najmniejszym stopniu zrealizowany przez władzę wykonawczą.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.