TK
ETS: Luksemburg zapłaci za niewykonanie wyroku o ściekach komunalnych
Dyrektywa Rady 91/271/EWG| ETS| Komisja Europejska| Luksemburg| ochrona środowiska| RLM| ścieki komunalne| zrzut ścieków
włącz czytnik28 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) wydał wyrok w sprawie przeciwko Luksemburgowi o niewdrożenie dyrektywy dotyczącej ścieków komunalnych. Luksemburg został obciążony sankcjami finansowymi za niewykonanie wyroku Trybunału z 2006 r. stwierdzającego nieprawidłową transpozycję dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Trybunał nałożył ryczałt w wysokości 2 mln EUR i okresową karę pieniężną w wysokości 2 800 EUR za każdy dzień zwłoki we wdrażaniu środków koniecznych do zastosowania się do pierwszego wyroku z 2006 r., aż do chwili pełnego wykonania drugiego wyroku, wydanego 28 listopada 2013 r.
Przedmiotem dyrektywy z 1991 r.1 dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych jest zbieranie,oczyszczanie i odprowadzanie ścieków z niektórych sektorów przemysłu. Ma ona na celu ochronę środowiska przed niekorzystnymi skutkami odprowadzania tych ścieków. W dyrektywie tej w szczególności zobowiązano państwa członkowskie do określenia obszarów wrażliwych, w terminie do dnia 31 grudnia 1998 r., zgodnie z ustalonymi kryteriami.2 Ponadto państwa członkowskie zobowiązane są do zapewnienia, że ścieki komunalne odprowadzane do systemów zbierania, przed odprowadzeniem do obszarów wrażliwych, poddawane są bardziej rygorystycznemu oczyszczaniu niż w przypadku obszarów mniej wrażliwych, najpóźniej do dnia 31 grudnia 1998 r., w odniesieniu do wszystkich zrzutów z aglomeracji o „równoważnej liczbie mieszkańców (RLM, jednostka miary średniego ładunku organicznego ulegającego biodegradacji)3 wynoszącej ponad 10 000. Jednakże warunki te mogą nie mieć zastosowania do obszarów wrażliwych, w przypadkach gdy można wykazać, że minimalne zmniejszenie całkowitego ładunku ścieków doprowadzanych do wszystkich oczyszczalni ścieków komunalnych na tym obszarze wynosi co najmniej 75% w odniesieniu do fosforu ogólnego i co najmniej 75% w odniesieniu do azotu ogólnego.
W 2005 r. Komisja wniosła do Trybunału Sprawiedliwości pierwszą skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Luksemburgowi, ze względu na nieprawidłową transpozycję wspomnianej dyrektywy4.
W pierwszym wyroku wydanym w 2006 r.5 Trybunał stwierdził, że Luksemburg, który określił całe terytorium Wielkiego Księstwa jako obszar wrażliwy, nie jest w stanie udowodnić, że wyniki ośmiu z jedenastu aglomeracji o RLM wyższej niż 10 000 są zgodne z dyrektywą. Nie będąc w stanie wykazać, że minimalne zmniejszenie całkowitego ładunku ścieków doprowadzanych do kilku oczyszczalni ścieków wynosi co najmniej 75% w odniesieniu do azotu ogólnego, Luksemburg uchybił zobowiązaniom, jakie na nim ciążą na mocy dyrektywy.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.