TK



ETS o ograniczeniach w przepływie kapitału na rynkach energii elektrycznej i gazu

dostęp do sieci| ETS| konkurencja| rynek energii| rynek gazu| swoboda przepływu kapitału| Unia Europejska| zakaz powiązań grupowych

włącz czytnik
ETS o ograniczeniach w przepływie kapitału na rynkach energii elektrycznej i gazu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 22 października, że ograniczenia swobody przepływu kapitału w odniesieniu do przedsiębiorstw prowadzących działalność na rynku energii elektrycznej i gazu mogą być zgodne z prawem europejskim. W tym kontekście, cele w postaci zapewnienia niezakłóconej konkurencji służącej ochronie konsumentów oraz zabezpieczenia dostaw energii stanowią nadrzędne względy interesu ogólnego.

Stosownie do dyrektyw z 2003 r., prawo Unii w dziedzinie rynku wewnętrznego energii elektrycznej i gazu ziemnego ma na celu, w szczególności, stworzenie otwartego i przejrzystego rynku, zapewnienie operatorom systemów dystrybucyjnych niedyskryminacyjnego i przejrzystego dostępu do sieci, a także zachowanie uczciwej konkurencji.

Zgodnie z niedawno wprowadzonymi w Królestwie Niderlandów przepisami, inwestorzy prywatni nie mogą nabywać ani posiadać akcji lub udziałów w kapitale działających na terytorium Niderlandów operatorów systemów dystrybucyjnych energii elektrycznej i gazu („zakaz prywatyzacji”). Ponadto zakazane jest istnienie powiązań własnościowych lub stosunku kontroli między, z jednej strony, spółkami należącymi do grupy, w skład której wchodzi tego rodzaju operator a, z drugiej strony, spółkami należącymi do grupy, w skład której wchodzi przedsiębiorstwo zajmujące się na tym samym terytorium produkcją, dostarczaniem albo obrotem energią elektryczną lub gazem („zakaz powiązań grupowych”). Prawo krajowe zakazuje wreszcie prowadzenia przez operatora lub grupę, do której ten operator należy, działalności ubocznej mogącej negatywnie wpływać na zarządzanie systemem.

W chwili wprowadzania tych przepisów, spółki Essent, Eneco i Delta były przedsiębiorstwami zintegrowanymi pionowo prowadzącymi na terytorium Niderlandów działalność w zakresie produkcji, dostarczania i obrotu energią elektryczną i gazem, a także w zakresie zarządzania i eksploatacji systemów dystrybucyjnych energii elektrycznej i gazu na tym samym terytorium.

Na skutek ustanowienia przepisów krajowych wprowadzających zakaz prywatyzacji, powiązań grupowych i działalności ubocznej spółka Essent NV została w dniu 1 lipca 2009 r. podzielona na dwie niezależne spółki, to jest spółkę Enexis Holding NV, prowadzącą działalność w zakresie zarządzania systemem dystrybucyjnym gazu i energii elektrycznej na terytorium Niderlandów, której cały kapitał jest w posiadaniu władz publicznych, oraz spółkę Essent NV, prowadzącą działalność w zakresie produkcji, dostarczania i obrotu energią elektryczną i gazem. Spółka ta została wykupiona przez niemiecką grupę działającą w sektorze energetycznym, RWE AG. Spółki Eneco Holding NV i Delta NV nie zostały podzielone, lecz wyznaczyły spółki córki Stedin Netbeheer BV i Delta Netwerkbedrijf BV jako operatorów należących do nich systemów dystrybucyjnych.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.