TK



ETS precyzuje zakres ochrony konsumenta w odniesieniu do umów o kredyt

ETS| kredyt konsumencki| prawo bankowe| prowizja bankowa| Rumunia

włącz czytnik
ETS precyzuje zakres ochrony konsumenta w odniesieniu do umów o kredyt
ETS - sala rozpraw. Foto: curia.europa.eu

Państwo członkowskie może ograniczyć wysokość prowizji bankowych pobieranych przez kredytodawcę.

Dyrektywa o kredycie konsumenckim[1] stanowi, że w dziedzinach, które harmonizuje, państwa członkowskie nie mogą utrzymywać ani wprowadzać do swego prawa krajowego innych przepisów, niż przewidziane w tej dyrektywie. Niemniej jednak, dyrektywa nie stoi na przeszkodzie temu, by państwa członkowskie stosowały, zgodnie z prawem Unii, przepisy tej dyrektywy w obszarach nieobjętych jej zakresem zastosowania. Ponadto państwa członkowskie zobowiązane są zapewnić wdrożenie odpowiednich i skutecznych procedur pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich dotyczących umów o kredyt przy wykorzystaniu w stosownych przypadkach istniejących organów. Dyrektywy nie stosuje się do umów o kredyt obowiązujących w dniu wejścia w życie krajowych przepisów wdrażających.

W Rumunii dyrektywę wdrożono do prawa krajowego na mocy dekretu rządowego, który wszedł w życie z dniem 22 czerwca 2010 r. Dekret ten przewiduje między innymi, że w sytuacji, gdy zostanie udzielony kredyt, wierzyciel może pobierać wyłącznie prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego, prowizję za administrowanie kredytem lub prowizję za administrowanie kontem bieżącym, rekompensatę w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, opłaty związane z ubezpieczeniem, w stosownych przypadkach kary umowne, a także wspólną prowizję za usługi świadczone na żądanie konsumentów.

W niniejszej sprawie jedno z postanowień wzorca umowy o kredyt zawieranej przez bank Volksbank România z jego klientami stanowiło, przed wejściem w życie dekretu rządowego, że za udostępnienie kredytu kredytobiorca zobowiązany jest uiścić na rzecz banku „prowizję od ryzyka” w wysokości 0,2% naliczanej od kwoty kredytu pozostałej do spłacenia, która to prowizja płatna jest co miesiąc przez cały okres obowiązywania umowy o kredyt.

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor – Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Călăraşi (CJPC) (krajowy organ ochrony konsumentów – okręgowy wydział ochrony konsumentów w Călăraşi) doszedł do wniosku, że pobieranie takiej prowizji jest niezgodne z dekretem i nałożył na Volksbank grzywnę, jak również dodatkowe kary.

Przed Judecătoria Călăraşi (sądem rejonowym w Călăraşi, Rumunia) Volksbank twierdził, że niektóre przepisy dekretu rządowego są sprzeczne z dyrektywą. Z tego względu sąd ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dookreślenie znaczenia przepisów dyrektywy.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.