TK



ETS: sankcje administracyjne bez wpływu na późniejsze sankcje karne

ETPC| ETS| Karta praw podstawowych

włącz czytnik

Zasada ne bis in idem

Jednakże, gdyby Trybunał Sprawiedliwości uznał swą właściwość, rzecznik generalny zbadał zakres zasady ne bis in idem w prawie Unii oraz w szczególności kwestię, czy owa zasada, w brzmieniu wyrażonym w Karcie praw podstawowych, stoi na przeszkodzie temu, by dane państwo, stosując prawo Unii, nakładało podwójną sankcję – administracyjną i karną – w związku z tym samym stanem faktycznym.

W ramach tego badania rzecznik generalny przypomniał, że Karta przewiduje, że znaczenie i zakres zawartych w niej praw powinny być „takie same” jak odpowiednich praw określonych w EKPC.

Rzecznik generalny przypomniał, że EKPC uznaje zasadę ne bis in idem. Ponadto, zgodnie z interpretacją owej konwencji przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, EKPC stoi na przeszkodzie środkom ustanawiającym podwójną sankcję – administracyjną i karną – nakładaną w związku z tym samym stanem faktycznym. W konsekwencji, wówczas gdy pierwsza sankcja stała się prawomocna, brak jest możliwości wszczęcia drugiej procedury, niezależnie od jej charakteru – administracyjnego lub karnego.

Jednakże, rzecznik generalny podkreślił, że zawarta w EKPC zasada ne bis in dem nie została jednomyślnie przyjęta przez państwa sygnatariuszy EKPC, wśród których znajduje się wiele państw członkowskich Unii. Niektóre państwa członkowskie Unii nie ratyfikowały bowiem owego zakazu, inne wprowadziły zaś zastrzeżenia lub wydały deklaracje interpretujące treść tych postanowień2.

Mając na uwadze powyższe, rzecznik generalny stanął na stanowisku, że obowiązek dokonania wykładni Karty praw podstawowych w świetle EKPC podlega określonym niuansom w sytuacji, w której – jak ma to miejsce w niniejszej sprawie – prawo podstawowe zawarte w EKPC (tu: zakaz podwójnej sankcji – administracyjnej i karnej) nie został w pełni inkorporowany przez wszystkie państwa członkowskie Unii. W tych okolicznościach rzecznik generalny uważa, że EKPC stanowi inspirację dla prawa Unii, oraz że zobowiązanie do zrównania poziomu ochrony zapewnianego przez Kartę z EKPC nie ma jednakowej skuteczności.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.