TK



ETS: sankcje administracyjne bez wpływu na późniejsze sankcje karne

ETPC| ETS| Karta praw podstawowych

włącz czytnik

W oparciu o to stwierdzenie rzecznik generalny stwierdził, że brzmienie Karty praw podstawowych w żaden sposób nie wskazuje na to, by zamiarem tego przepisu było wykluczenie zbiegu sankcji administracyjnej i karnej w związku z tymi samymi czynami. Ponadto sformułowanie użyte w Karcie kładzie nacisk na karny wymiar zasady ne bis in idem. Jednakże, rzecznik generalny Cruz Villalón uściśli, że zasada proporcjonalności, a w każdym razie prawo do rzetelnego procesu sądowego związane z zasadą państwa prawa, wymaga, aby w ramach postępowania karnego uwzględnić okoliczność, że rozpatrywany w tym postępowaniu stan faktyczny był już przedmiotem sankcji administracyjnej.

W konsekwencji, rzecznik generalny doszedł do wniosku, że Karta praw podstawowych nie stoi na przeszkodzie wszczęciu przez państwa członkowskie postępowania przed sądem karnym w związku ze stanem faktycznym, w stosunku do którego uprzednio orzeczono prawomocne sankcje administracyjne dotyczące tych samych czynów, pod warunkiem, że sąd karny ma zapewnioną możliwość uwzględnienia wcześniejszej sankcji administracyjnej dla celów złagodzenia kary, która zostanie orzeczona przez tenże sąd karny. Do szwedzkiego sądu należy dokonanie oceny, czy krajowy porządek prawny umożliwia tego rodzaju uwzględnianie kar.

Poprzednia 1234 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.