TK



Ewolucja przestępczości narkotykowej w Polsce

amfetamina| dopalacze| konopie indyjskie| narkotyki| Państwowa Inspekcja Sanitarna| przestępczość narkotykowa| przestępczość zorganizowana| ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

włącz czytnik
Ewolucja przestępczości narkotykowej w Polsce
Foto: znin.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Najnowsze dane MSW wskazują na dalszy rozwój przestępczości narkotykowej. Nie wszystkie zmiany są takie, na jakie wskazywały wcześniejsze prognoz.

Analiza Raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2012 roku, który ukazał się na początku sierpnia b. r., pokazuje kilka przewidywanych oraz kilka nieoczekiwanych zmian. Nieoczekiwane było mniejsze niż się spodziewano nasilenie przestępstw narkotykowych towarzyszących Euro 2012. Liczba osób oskarżonych o posiadanie, udzielanie oraz handel, zmieniła się bardzo nieznacznie w porównaniu z rokiem 2011. Mogło to oznaczać skuteczne nastawienie się służb mundurowych na zwalczanie poważnej przestępczości narkotykowej zamiast skupiania się na płotkach. Największy wzrost odnotowano w przypadku stwierdzeniu przestępstw o reklamowania środków odurzających, który wyniósł 212 proc. w stosunku do 2011 r. Inną wyraźną zmianą był wzrost o 62 proc. oskarżonych o nielegalne wytwarzania narkotyków. Jednak dotyczyło to produkcji tylko niewielkich ilości substancji. Liczba stwierdzonych przypadków wytwarzania znacznych ilości wzrosła jedynie o 6 proc.. Również liczba zlikwidowanych laboratoriów narkotykowych nie odbiegła od średniej z ostatniej dekady i wyniosła 15.

Uprawa konopi indyjskich

Najbardziej wyraźną zmianą w 2012 roku był wzrost zlikwidowanych upraw konopi. Sama liczba stwierdzonych przestępstw wzrosła o 54 proc., ale ilość zlikwidowanych upraw wzrosła z 610 w 2011 do 1314 w 2012. Na tę liczbę składało się 687 upraw w pomieszczeniach (tzw. indoor) oraz 627 na odkrytej przestrzeni (tzw. outdoor). Narkotyki zawierające THC od lat przeważają na krajowym rynku narkotykowym (w 2012 przechwycono 1 783 kg marihuany i haszyszu w porównaniu do 876 kg amfetaminy) i biorąc pod uwagę identyczny trend w całej Europie – sytuacja ta się utrzyma.

Uprawy potrafią być bardzo różne. Od pojedynczych roślinek uprawianych na własny użytek po wyspecjalizowane, zautomatyzowane i zamaskowane plantacje, używające wielowoltowych lamp grzewczych i nawozów sztucznych. Kolejną zmianą w 2012 roku w porównaniu do roku poprzedniego jest przeważający udział Polaków wśród schwytanych przestępców. W 2011 były to głównie osoby narodowości wietnamskiej. Warto tutaj zaznaczyć, że udział obcokrajowców zajmujących się przestępczością narkotykową podlega ciągłym zmianom. W latach 90-tych najwięcej przestępców pochodziło z krajów byłego ZSRR. W ciągu ostatniej dekady ich miejsce zajęli Wietnamczycy, Nigeryjczycy, Jamajczycy oraz Kolumbijczycy.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.